X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

پیش بینی افزایش قد تا چه اندازه صحت دارد؟

رشد قد فرزندم چه قدر خواهد بود؟

پیش از اینکه فرزند شما حتی متولد شود، احتمالا درباره رنگ موها، رنگ چشم و قد شما شک داشته باشید. در حالی که شما نمی توانید همه چیز را پیش بینی کنید، برخی از سرنخ هایی برای کمک به شما در مورد اینکه فرزند شما چقدر بلند است، وجود دارد .

عوامل موثر بر رشد کودک چیست؟

تعدادی از عوامل به تعیین اینکه فرزند شما چقدر بلند است. برخی از این موارد عبارتند از:

جنسيت

پسران تمایل دارند بلندتر از دختران باشند و معمولا شاهد افزایش قد بیشتری در پسران نسبت به دختران هستیم .

عوامل ژنتیکی

اکثر مردم در یک خانواده خاص با نرخ مشابه و رشد مشابهی رشد خواهند کرد. با این حال، ممکن است والدین کوتاه قد یک کودک بسیار بلند قد  داشته باشند و برعکس ممکن است فرزند والدین بلند قد کوتاه قد شود.

وضعیت سلامت

اگر یک کودک دارای شرایط خاص پزشکی باشد، می تواند بر رشد آنها تاثیر بگذارد. شرایطی که باعث می شود یک کودک کوتاهتر شود شامل آرتریت، بیماری سلیاک و سرطان است. همچنین، کودکانی که داروهای خاصی مانند کورتیکواستروئیدها را در مدت طولانی مصرف می کنند، ممکن است به اندازه کافی قد بلند نشوند .

تغذیه

کودکان با اضافه وزن اغلب بلندتر می شوند، در حالی که بچه های دارای وزن کم یا کم سوء تغذیه ممکن است کوتاه تر باشند. با این حال، این همیشه ارتفاع نهایی کودک را پیش بینی نمی کند .

در هر صورت در حالت نرمال هیچ فرمولی نمی تواند قد نهایی فرزند شما را بطور قطع پیش بینی کند لذا اگر فرزند شما در اوایل سن بلوغ دچار رشد قد کافی نبود منتظر عوامل محیطی و ژنتیکی نمانید که مثلا چون قد پدر و مادرش بلند است پس منتظر بمانیم رشد خواهد کرد این یک ریسک است و ممکن است فرزند شما رشد کافی نکند و فرصت را از دست بدهید.

تا فرصت رشد قد را از دست نداده اید با کلینک طب سوزنی شرق تهران با مدیریت دکتر ترابی متخصص طب سوزنی و سنتی مشاوره کنید.

 

 

 

بیژن سلطان پور

2018-11-04

سلام من 18 ساله هستم و قدم روی 172هستش می خواستم بدونم اگه تغذیم مناسب باشه و به طور متوسط روزی 20 دقیقه بارفیکس برم قدم بلند تر میشه؟ مرسی

soraya.coco

2018-11-04

سلام روز بخیر ببخشید من 15سالمه، قدم 170 است و قد پدرم 176 و قد مادرم 165 است. آیا ممکن است قدم به 185 برسد؟
ثبت نظر

بالا