X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

نقش طب سنتی بر علم چشم پزشکی

دکتر ترابی متخصص طب سنتی شرق تهران معتقد است، که برای داشتن چشم های سالم باید از محرک هایی که ممکن است به چشم آسیب وارد کند پرهیز کرد که در این مقاله با این موارد آشنا خواهید شد.

علم چشم پزشکی تقریبا از 6 هزار سال پیش مورد توجه پزشکان و طبیبانی مانند ( زکریای رازی و ابن سینا و جرجانی ) در طب سنتی بوده است . بر طبق آزمایشاتی که از طریق طب سنتی و کلاسیک شده است چشم از 7 لایه و 3 رطوبت ساخته شده که عبارتند از :

لایه ها ( ملتحمه ، قرنیه ، عنبیه ، عنکبوتیه ، شبکیه ، مشیمیه ، صلبیه ) و رطوبت ها ( بیضیه ، جلیدیه و زجاجیه ) می باشند .

که هر کدام از این موارد عملکردهای خاص و ویژه ای دارند که در بحث امروز ما نمی گنجد به آنها بپردازیم . بیشتر در این مقاله می خواهیم که از طریق طب سنتی به یکی از مهم ترین ارگان های بدن بعد از قلب بپردازیم تا شناخت بهتری در این زمینه داشته باشیم . و هدف طب سنتی شرق تهران بیشتر با ارائه این مقاله این بوده که با راهکارهای موجود در طب سنتی گامی در جهت کاهش هزینه های درمان چشم پزشکی داشته باشد .

* یکی از عوامل ایجاد عیوب انکساری چشم

در ابتدا خوب است که اول بدانیم که نتیجه این عیوب انکساری در کجا ایجاد شده و طی چه مراحلی درمان میشود و سپس به درمان آن از طریق طب سنتی بپردازیم . در نتیجه دوربینی و نزدیک بینی ایجاد شده که معمولا در انتهای کره چشم ایجاد شده که در اغلب موارد با عمل جراحی و استفاده از عینک طبی و لنز برطرف میشود .

* دیدگاه طب سنتی برای درمان عیوب انکساری چشم

- خوردن شیر و بادام : یکی از بهترین تجویز هایی که برای از بین بردن این عیوب از دیدگاه طب سنتی ایرانی می باشد خوردن شیر و بادام است . البته به این نکته توجه کنید که جا دادن و مصرف این مواد مغذی در سبد تغذیه ای خود ، شما را از ابتلا به آب مروارید در امان نگه می دارد . و روش استفاده از این مواد مغذی اینگونه است که در شب اول 1 عدد بادام را خیس کرده و به هنگام صبح پوستش را کنده و با شیر میل کنید . به مدت 7 شب این عمل را انجام داده و به هرشب 1 عدد بادام اضافه کرده و سپس در شب های بعد معکوس آن را تا به عدد 1 برسانید .

- آب هویج و اسفناج : از پیشنهادات بعدی نوشیدن آب اسفناج و هویچ به صورت دو نوبت در روز بوده که مصرف مداوم شما را از استفاده کردن از عینک بی نیاز میکند .

- مصرف میوه ها و سبزیجات: کلیه میوه جات و سبزیجاتی که دارای رنگ زرد و قرمز و نارنجی  هستند برای برطرف کردن عیوب انکساری چشم مفید است . با وجود بتاکاروتن موجود در این مواد یک ماده شیمیایی به نام رتینول در شبکیه چشم ایجاد می شود .
- مصرف شیرین بیان : در طب سنتی چینی اشاره شده به مصرف شیرین بیان زیرا مصرف این گیاه باعث می شود که عضلات چشم سفت شوند . و مصرف آن باعث شده تا ماهیچه های چشم تقویت شده و در درمان نزدیک بینی نقش مهمی را ایفا می کند . البته از یاد نبرید افرادی که دارای فشار خون بالا هستند در مصرف این گیاه بیشتر احتیاط کنند .

- خوردن هلیله سیاه  : طبیبان طب سنتی توصیه میکنند که برای برطرف کردن مشکلات چشمی مربای هلیله سیاه را با مقداری عسل میل کنید . و یا مقداری گیاه هلیله را با روغن حیوانی ترجیحا گاوی باشد را با مقداری عسل بخورید .

- نگاه کردن به زمرد و طبیعت سبز : یکی دیگر از روش های درمان طب سنتی برای عیوب انکساری چشم نگاه کردن به طبیعت و سنگ زمرد است . البته نگاه کردن به تمام نعمت های خدا مانند دریا ، آسمان ، طبیعت و... یک حس خوب و آرامش را بدنبال دارد که نهایتا روی بینایی تاثیر مثبت دارد .

* چگونگی رعایت بهداشت چشم در طب سنتی

خالق یکتا بدن انسان ها را از قسمت های مختلف و پیچیده خلق کرده  که یکی از آنها چشم می باشد که بعد مغز پیچیده ترین عضو بدن است . چشم ها تنها عضو بدن هستند که در هر زمانی می توانند به صورت 100 درصد فعالیت خود را انجام دهند و دارای ماهیچه های قوی هستند . البته از یاد نبریم که این عضو به خاطر اینکه بیشتر با محرک های بیرونی در تماس هست و احتمال آسیب رسیدن به آن بیشتر است باید بیشتر مراقبش باشیم .

پزشکان طب سنتی معتقدند که برای داشتن چشم های سالم باید محرک هایی که ممکن است به چشم آسیب وارد کند پرهیز کرد که این موارد شامل :

- چشم ها را همیشه از هوای خیلی گرم یا برعکس خیلی سرد دور نگه داریم .

- اگر مجبور هستید که به مدت طولانی نورهای درخشان و یا خطوط ریز را نگاه کنید حتما هر چند گاهی به یک منظره یا تابلوی طبیعت نگاه کنید .

- هرگز به پشت نخوابید زیرا باعث شده غذاهای دیر هضم یا بد هضم که در معده وجود دارند به چشم فشار بیاورند .

- پرهیز کردن از حمام زیاد و حجامت کردن زیاد و خوابیدن زیاد و جماع بسیار .

- برخی افراد به خاطر شغلشان همیشه در مسیر باد هستند که این امر باعث شده مزاج چشم هایشان تغییر کند .

- همانقدر که گریه کردن روی خلق و خوی فرد تاثیر مثبت می گذارد ولی بیش از اندازه برای چشم مضر بوده ولی گریه متعادل برای چشم بسیار مفید است .

کلینیک طب سوزنی و طب سنتی شرق تهران به مدیریت دکتر ترابی موارد زیر را برای بیماری های چشم پیشنهاد میکند

1.ماساژ اطراف چشم ها

2. حجامت اطراف چشم ها

3. زالو درمانی اطراف چشم ها

4. طب سوزنی برای تمامی مشکلات چشم ها

تشخیص اینکه کدام روش فوق برای بیماری چشمی شما مناسب است با پزشک متخصص طب سنتی است .

جهت مشاوره میتوانید با کلینیک طب سوزنی شرق تهران تماس بگیرید
کلینیک طب سنتی شرق تهران به صورت حضوری و آنلاین همه روزه آماده پاسخ گویی به سوالات تخصصی شما عزیران می باشد.

 

 

 
ثبت نظر

بالا