X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

طب سنتی و جوش صورت؟

 طب سنتی شرق تهران شما را با جوش و درمان جوش صورت آشنا میکند...

در طب سنتی باستان و همچنین در کتب قدیمی هیچ گاه از کلمه ای به اسم جوش یاد نشده است و همیشه به نام ورم توصیف شده است که این ورم همیشه درمان های متفاوتی را به دنبال داشته است.از ان جا که تفاوت هایی بین جوش های صورت در بین افراد داده می شود هرگز از یک روش و یک نوع درمان نمی توان استفاده کرد .این را نیز بدانید که علل اصلی جوش یا همان ورم به دلیل اخلاط است.

حال اخلاط چیست؟

اخلاط از ترکیب چهار عنصر است:آب،آتش،خاک و هوا

1_ آب: دارای سرد و تر مربوط به فصل زمستان،از شصد سال به بالا

2_اتش: دارای مزاجی گرم و خشک مربوط به فصل تابستان،از سی تا چهل سالگی

3_ خاک: دارای مزاجی سرد و خشک مربوط به فصل پاییز،از چهل تا شصد سالگی

4_ هوا: دارای مزاجی گرم و تر، مربوط به فصل بهار، از زمان تولد تا حدود سی سالگی

 

باز موضوع را باز تر می کنیم: یعنی اگر فردی میزان مصرف انرژی بدنش بالا باشد مزاجی گرم دارد،و اگر فردی میزان رطوبت موجود در بدنش زیاد باشد با مزاجی مرطوب روبه رو می باشد و البته افرادی هم دارای مزاج گرم و سرد هستند.

 

سیرت اصلی جوش

طب سنتی پوست را به عنوان یکی از اندام های دفع کننده تلقی می کند این یعنی چی: بدن انسان همواره دارای پس ماند هایی یا به عبارتی فضولاتی است که باید دفع شود که حالا می تواند از طریق عرق کردن باشد از طریق ادرار باشد یا پوست. این به این منظور است که مثلا فردی دارای یبوست است و نمی تواند به راحتی مدفوع خود را خارج کند در این جا بدن ما به دنبال راهی جایگزین می گردد تا حداقل بتواند مقداری از آن را دفع کند و بهترین گزینه برای این مشکل پوست است راهی آسان وسریع. و اگر این گونه باشد شما هر چه قدر هم به صورت خود برسید فایده ای ندارد پس باید به دنبال درمان از داخل بدن باشید.

 

حلا چند روش ساده و کاربردی به منطور درمان جوش صورت را بیاموزیم:

روش اول: به صورت روزانه در اوایل صبح  به اندازه ی یک قاشق غذاخوری خاکشیر را با آب جوش به میزان یک فنجان حتما به صورت ناشتا میل کنید که موجب روشن تر شدن پوست و دفع مواد زائد زیر پوستی شما می شود.

  روش دوم:استفاده از ماسک گلاب

حال به چه صورت:گلاب به علت داشتن طبعی سرد و مرطوب باعث بستن منافذ پوست و همچنین برای کسانی که از افتادگی پوست رنج می برند می تواند بسیار موعثر باشد و برای درمان جوش راهی ساده و کارآمد می باشد.

 

روش سوم:ترکیبی از شوید و بابونه،

طریقه استفاده:یک نوع ماسک طبیعی برای پوست شما که از ترکیب شوید و گیاه بابونه تهیه می شود به صورت روزانه یعنی دو الی سه بار در طول روز بابونه وشوید را با یک لیوام آب دم کنید،ازصافی رد کنید و به پوست خود بمالید به مدت یک ربع تا بیست دقیقه. این ماسک طبیعی را هم برای کسانی که جوش سرسیاه یا سر سفید دارند هم تجویز می کنند.

 

روش چهارم: مرهم یا خمیری مخصوص از ترکیب آرد گندم و سکنجبین:

طریقه مصرف و خواص: یکی از خواص سکنجبین این است که باعث کم کردن التهاب و گرمای بدن می شود که این امر موجب دفع سموم از بدن، حال از طریق عرق یا ادرار باشد.طریقه مصرف به این گونه است که سکنجبین را با آرد گندم قاطی کرده تا حدی که به غلظت یک ماسک در بیاید البته در صورت نبود سکنجبین سرکه هم کار ساز است ولی باید با آب حل شود زیرا طبع تندی دارد،پس از آماده نمودن این ضماد آن را به پوست خود به مدت ده دقیقه بمالید،البته توجه کنید که کسانی که پوستی ملتهب دارند این روش پیشنهاد نمی شود.

 

روش پایانی: استفاده از ماسک خانگی حنا است:

طریقه مصرف: در روش چهارم توصیه شد کسانی که پوست ملتهب دارند از آرد گندم وسکنجبین استفاده نکننده این روش مخصوص کسانی است که دارای پوستی ملتهب هستند،حال چگونه:به مقداری حنا در صورت موجود بودن بی رنگ باشد بهتر است تهیه میکنید با روغن زیتون مخلوط کرده البته باید کم کم اضافه کنید که به ماسک تبدیل شود و به نواحی که جوش قرمز دارند بمالید. این روش برای بهبود جوش در صورت کاآمد است.

 

نکته: استفاده از ماسک ها چه از نوع خانگی و چه از نوع پزشکی باید حتما قبل از استفاده آن را بر روی دست خود امتحان کرده اگر به آن حساسیت نداشتید یعنی حالت قرمز شدن،تورم،سوزش احساس نکردید بعد بر روی صورت خود امتهان کنید.

 

یک گیاه موثر در طب سنتی برای درمان جوش صورت:

 

در طب سنتی گیاهی وجود دارد که برای پیشگیری و درمان جوش صورت از آن یاد می شود. گیاه شاه تره هم به صورت ماسک و هم برای خوراکی استفاده می شود که با جوشاندن شاه تره و به دست آوردن عرق این گیاه می توانید برای درمان جوش صورت خود استفاده کنید . این گیاه به علت مورد استفاده قرار گرفتن در دو صورت خوراکی و موضعی به شما کمک شایانی می توند بکند.

 

 

 

 

 
ثبت نظر

بالا