X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

داروهایی جهت سرماخوردگی و بیماریهای عفونی دستگاه تنفسی فوقانی در طب سنتی ایران

کلینیک طب سنتی شرق تهران داروهایی زیر را جهت سرماخوردگی و بیماری های عفونی   دستگاه تنفسی فوقانی برای شما در این مقاله دسته بندی و معرفی کرده است. 

اسطوخدوس : استعمال بخور آن ناراحتی های سرفه ، گریپ، آنژین ، برونشیت را تسکین می دهد. دمکرده 40-20 گرم از گل آن برای معالجه سرماخوردگی کافی است و در مواقع شیوع زکام از بخور گل یا عطر آن در خانه غافل نشوید.

اسپیره چمنی : داروهای بسیار خوبی در موارد امراض عفونی بخصوص در موارد گریپ ، سرخک ، و مخملک ، دفع اخلاط مجاری تنفسی و اسهال خونی است. ( ضد گریپ و معرق برای پایین آوردن تب )

یک قاشق مرباخوری در یک فنجان آب دمکرده میل نمائید. ( روزانه 3-4 فنجان )

اکالیپتوس : بخور اکالیپتوس جهت درمان آسم و برونشیت ، سرماخوردگی و گریپ بکار می برند ( روزانه 3 تا پنج بار بخور)

انیسون ( بادیان رومی ) : میوه انیسون اعمال بدن را تقویت می کند و نیروی دفاعی بدن را در مقابل عفونت ها زیاده کرده و بعنوان داروی ضد آسم ، ضد سرفه ، ضد برونشیت و تنظیم جریان خون بسیار مؤثر است. 10 – 5 گرم از میوه انیسون در یک لیتر آب دم کرده و روزانه 1-2 فنجان می نوشند.

توجه : در دستگاه گوارش نباید زخمی وجود داشته باشد.

آویشن شیرازی : اگر بخواهید زمستان را بدون زکام بگذرانید حتما یک دوره درمان پیشگیری با آویشن و سیسنبر را بگذرانید. برای این منظورهر روز دمکرده گرم تهیه شده از 4 گرم از گیاه یاد شده را در یک لیوان آب میل نمائید.       

جهت پیشگیری از سرماخوردگی :  آویشن : 4 گرم ، سیسنبر4 گرم. در یک لیوان آب دم کرده روزانه یکبار

ککیک اوتی ( سیسنبر) ( علف کبک یا صعتر) : جهت رفع اختلالات ، اندامهای تنفسی و سرفه ، آنژین ، برونشیت ، ذات الریه و ذات الجنب بکار می رود. خاصیت ضد عفونی کنند گی داشته و ویروسها و باکتریهای محیط را از بین می برد. و جرثومه های عفونت را در اندام ها نابود می کند. لذا میتوان با مصرف منظم سیسنبر و آویشن که ضد میکروب و ضد عفونی کننده هستند اندام های بدن را در برابر میکروب ها مقاوم نمود. دو گیاه فوق جهت رفع ضعف اندام ها ، رفع ضعف سیستم عصبی و رفع ضعف دستگاه گردش خون و تقویت بدن مؤثر است .

20 گرم از سر شاخه های سیسنبر در یک لیتر آب دم نموده هر روز سه تا چهار فنجان میل نمائید.

5 گرم از گرد سیسنبر را همراه عسل هر روز میل نمائید.

در گذشته مریمی را همراه با آویشن ، اسطوخدوس و روزمارین در سرکه گذاشته و جهت محافظت بدن از عفونت ها ، بدن را با آن مالش می دادند.

در بیماران کبد : سی سنبر 2 گرم ، میوه انیسون  2 گرم  در یک فنجان آب دم کرده هر شب میل نمائید.

بادرنجببویه :  این گیاه نیروهای بدن را تقویت می کند. یک جوشانده خوب از بادرنجببویه میتواند قسمت اعظم بیماریهای شکم ، بیماریهای دندان و گوش ، بی نظمی قاعدگی و بسیاری علائم مرضی دیگر را درمان می کند. در استعمال خارجی بصورت لوسیون یک وسیله مناسب جهت درمان نورالژی – دردهای عصبی – رگ به رگ شدگی و التیام زخم ها بکار رود.

دمکرده بادرنجببویه ( 30 گرم در یک لیتر آب ) روزانه 2-4 فنجان

ریشه بسفایج ( بسپایک ) : از آن جهت تسکین سرفه در برونشیت ها ی حاد مزمن استفاده می شود و زکام و نزله های سخت را تقریبآ بدون زحمت از بین می برد .

30-50 گرم از ریشه خشک شده و خرد شده در یک لیتر آب جوشانده و هر روز صبح مقدار یک فنجان میل نمائید.

میتوان یک قاشق چایخوری از گرد ریشه شیرین بیان و یک قطعه کوچک از ریشه سنبل ختایی به آن اضافه نمود و سپس یک نصفه روز صبر نمود تا خوب دم بکشد سپس صاف نمود و با عسل شیرین نمائید و روزانه یک فنجان میل نمائید.

غافث ( دوای جگر) : داروی با ارزش جهت رفع حالات خستگی است.

این گیاه در موارد بیماریهای دهان و گلو، ورم دهان ، آنژین ، زخم های سقف دهان یا زبان یک ماده معجزه آسا است. غرغره ی دهان و گلو بوسیله محلولهای غرغره آن در رفع صدا گرفتگی تآثیر زیادی دارد . دم کرده آن ( نیم مشت از گلها و برگهای خشک شده آن در یک لیتر آب ) روزانه سه فنجان .

محلول غرغره ( دو مشت از برگهای خشک شده آن در یک لیترآب ریخته می جوشانیم تا ثلث شود ) بعدآ پنجاه گرم عسل طبیعی به آن اضافه می کنیم و در صورت امکان یک مشت زیرفون و مریم گلی نیز اضافه می کنیم .

مرزنگوش : در شکل بخور مجاری تنفسی را از خلط پاک می کند و مریض را از زکام ، سرماخوردگی ، آنژین ، برونشیت ، و آسم نجات می دهد. تآثیر زیادی در ورم دهان و عفونتهای زبان دارد ( غرغره )

راسن یا زنجبیل شامی : بخور راسن برای معالجه تمام بیماریهای دستگاه تنفس بکار می رود. ( دو مشت کامل از ریشه گیاه در یک لیتر آب )

قان ( توس کوهی ) : برای رفع گریپ در حدود 25 گرم از برگ قان و 15 گرم مخلوط گل بنفشه فرنگی و گل زیرفون را در یک لیتر آب دم می کنند و روزانه سه تا چهار فنجان میل نمائید.

بارهنگ : غرغره محلول آن در ورم حنجره و حلق بکار می رود.

برگ بو ( غار ) : جهت گریپ ، زکام و برونشیت و سینوزیت استفاده می شود. جهت رفع خستگی ناشی از سرماخوردگی مفید است. ( 5 عدد برگ بو در یک فنجان آب بمدت 3 دقیقه جوشانده و غرغره شود )

زوفا : در بیماریهای دستگاه تنفس گریپ ، زکام ، برونشیت ، آسم بکار می رود. دمکرده آن موجب تسهیل عمل تنفس – رفع تنگی نفس – از بین رفتن خلط های ریه و رفع آنها می گردد.

شیرین بیان ( سوس ) : خاصیت آرام کنندگی آن در موارد سرفه ، بخصوص در دفع خلط سینه و ناراحتیهای ریوی و برونشیت این گیاه را در طب ممتازکرده است .

شاه پسند ( رسمی یا طبی ) : بصورت غرغره در دهان آنژین ، ورم لوزه ها ، گلو درد استفاده می شود. 30- 20 گرم  دم نمائید.

زیرفون : در موارد سرفه و آسم توصیه شده است 30 گرم ( دمکرده )

کاج : صمغ درخت کاج در مورد برونشیت مزمن و حاد و ذات الریه نتایج خوبی می دهد. ( روزانه یک دانه اشک صمغ را بمدت 7 روز مصرف نمائید. )

عشقه زمینی – پاپیتال خاکی ( لبلاب الارض ) : معمولآ در درمان برونشیت ، بیماریهای ریوی و سردرد ، درد معده ، استفراغ خونی  و تسکین سرفه و زخم های باز بکار می رود. 30 – 20 گرم .

اکلیل کوهی ( روزمارین ) : جهت سرفه ، سیاه سرفه ، آسم ، و طپش قلب بکار می رود.

دمکرده زیر جهت آسم بکار می رود:

آویشن شیرازی  2 گرم ، سیسنبر 2 گرم ، روزمارین 2 گرم ، بهارنارنج  2 گرم  در یک لیتر آب جوش دم نمائید و هر روز صبح یک فنجان میل نمائید.

بنفشه معطر : در ترکیب دمکرده مشهور سینه که از هفت گل تشکیل می شود بکار می رود. برای درمان  نزله ، آنژین ، برونشیت ، ذات الریه ، سیاه سرفه و تمام بیماریهای مجرای تنفسی .

هفت گل معروف ( بنفشه – خطمی – پنیرک – پاخری – پاگربه – شقایق – ماهور ) . بنفشه به تنهایی آرام کننده سرفه است 15 گرم در یک لیتر اب دم نمایید روزی 3 فنجان

پنیرک : در ورم دستگاه گوارش – اخلاط سینه – سرفه – نزله – آنژین – برونشیت – ذات الریه – کم کاری کلیه ها – ورم ملتحمه – استفراغ خونی – سرخک – مخملک توصیه شده است.

پنیرک در تمام بیماریهای که با التهاب همراه است از لحاظ تآثیر درمانی بی رقیب است.

در ترکیب چهار گل معروف :

 پنیرک ، شقایق ، پاخری ، گیاه پای گربه ، بکار می رود.

در ترکیب هفت گل معروف :

 پنیرک ، شقایق ، پاخری ، پای گربه ، بنفشه ، گل خطمی و گل ماهور بکار میرود

ختمی : این گیاه دارای ماده ای  است که نسوج بدن را که بر اثر عفونت ها آماس کرده و سخت شده اند نرم می کند . در مورد ناراحتی های سینه ، درد های سرفه ، دردهای گلو ، آنژین ، برونشیت ، ذات الریه ، التهابات ، آبسه ها ، آبسه های ناخن و کورک ها شفا بخش است

شقایق : این فراورده ی دارویی در موارد آنژین ، برونشیت ، سرفه های مزمن ، سیاه سرفه ، آسم ، ذات الجنب و مصرف می شود و در ترکیب هفت گل بکار می رود. دمکرده  2 گرم در یک فنجان آب ) .

جوشانده ( هشت کپسول گرز مانند در یک لیتر آب ) و هر بار یک قاشق سوپخوری دربزرگسالان میل نمائید

گل ماهور ( خرگوشک ) : در رفع تحریکات مجرای تنفسی بسیار مؤثر است . این گیاه بحق در سرماخوردگی ، آنژین ، برونشیت ، ذات الریه ، ذات الجنب توصیه کرده اند. ( دمکرده 30 گرم در یک لیتر اب ) در موارد سرماخوردگی میتوان از گرد آن بصورت النفیه در بینی استفاده نمود بینی را باز می کند .

پاخری ( سعال ) : مقدار زیاد لعاب موجود در این گیاه باعث گردیده است که از آن بعنوان خلط آور در جوشانده هایی که برای مداوای بیماریهای دستگاه تنفس تهیه می شوند بکار رود.

پرسیاوش : 6-3 گرم از تمام گیاه پرسیاوشان در یک لیوان آب جوش بصورت دمکرده.

ریشه زنبق : 4-2 گرم ریشه زنبق در یک لیوان آب جوش بصورت دمکرده .

علف هفت بند : 4-2 گرم در یک لیوان آب جوش بصورت دمکرده .

گیاه اورمک ( افدرا ) : 4-2 گرم از تمام گیاه در یک لیوان آب جوش بصورت دمکرده .

گل شبدر : 4-2 گرم در یک لیوان آب جوش بصورت دمکرده .

تخم کتان : 6-3 گرم در یک لیوان آب جوش بصورت دمکرده .

قدومه شیرازی ( تودری ) : 9-6 گرم در یک لیوان آب جوش ( نرم کننده سرفه های خشک ) .

 برگ مریم گلی : 2گرم در یک لیوان آب جوش بصورت دمکرده ( در کاهش تعریق نیز مؤثر است ) .

برگ تاتوره یا داتوره ( سمی است ) : 4-2 گرم در یک لیوان آب جوش بصورت دمکرده و جهت آسم .

شاهبیزک : 30 گرم در یک لیوان آب جوش بصورت دمکرده  ( ضد آسم )

برگ بذر البنج ( ژوسیکام ) 30 تا 100 میلی گرم در یک لیوان آب جوش بصورت دمکرده ( ضد آسم )

صمغ ا وشق ( کما ) : 2  گرم بصورت حب یا امولوسیونهای معطر شده با اسانس نعنا میل نمائید.

عناب : 5-3 گرم تا 50 عدد در یک لیوان آب جوش دم کرده روزی سه فنجان.

میوه سه پستان : از سی عدد تا 90 گرم در یک لیوان آب جوش دم نموده و میل نمائید.

گیاهان دیگر ( تاج ریزه – شکر تیغال – شیر خشت – خا رخسک – ناخنک - فلوس – تخم مرو ) میتوان نام برد

خزه ایرلند ( کاراجین ) : از گیاهان نرم کننده در درمان بیماریهای ریوی ، موسیلاژ دارد و مقوی است و در سرماخوردگی ، سرفه و برونشیت مؤثر است . 30 گرم در یک لیترجوشانده بمدت 15 دقیقه سپس صاف نموده + آب لیموترش + مختصر دارچین + عسل و اندازه یک فنجان جوشانده مصرف کنند.

درخت گوجه وحشی ( خالودار) : پوست ساقه ی آن دارای اثر آنتی اسپاسمولیک است لذا در برونشیت و آسم مؤثر است.

پیاز : پیاز پخته نرم کننده و برطرف کننده بیماریهای ریه است در نزله های برونش و آمفیزم ریه پیاز اثر مفید درمانی دارد و آنژین و گلودرد و سرفه را درمان می کند.

سیر: در صورتیکه رنده شده و به سوپ ، سالاد ، و آب سبزی افزوده شود برای مقابله با سرماخوردگی ، آسم ، برونشیت، احتقان بینی ، ذات الجبت بسیار مفید است.

چهارتخمه : ( قدومه – به دانه – بارهنگ – سپستان )

هفت گل : ( بنفشه – خطمی – پنیرک – پاخری – پاگربه – شقایق – ماهور )

 عبارات کلیدی و تبلیغاتی وب سایت تخصصی دکتر مرتضی ترابی عبارتند از  ( طب سنتی شرق تهران، طب سوزنی شرق تهران، حجامت شرق تهران، درمان ریزش مو با طب سوزنی، درمان جوش صورت با طب سوزنی و....) می باشد

 

 

 

 
ثبت نظر

بالا