X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

تسریع درمان جوش صورت با طب سنتی

 امروزه به علت دغدغه های زیاد مردم از جمله: استرس،آلودگی هوا،غذاها ی نامناسب و ... موجب می شود که ما پوستی نازیبا و غیر دوست داشتنی داشته باشیم، اما این را بدانید که می توان با مصرف صحیح مواد غذایی مناسب ، کم کردن استرس خود، پوستی بدون جوش و زیبا داشته باشید و نیز به راحتی به درمان جوش صورت خود بپردازید

 

جوش صورت را می توان به دو عامل اصلی تقسیم بندی کرد:

 

1- ایجاد جوش بر روی صورت به دلیل مشکلات پوستی

2-ایجاد جوش صورت به دلیل اختلال در عملکرد یکی از اندام های درونی بدن

 

عامل اول: مشکلات پوستی را می توان به ژن یا به میزان التهاب زیاد پوست و یا به نوع طبع بدن در افراد طبقه بندی کرد. زیرا هر یک از این عوامل خود به تنهایی می توانند باعث ایجاد جوش صورت بشوند، باز این میزان در زنان و مردان متفاوت است.

 

عامل دوم: جوش به علت اختلال در بدن، به این معنا است که پوست صورت را می توان به چندین بخش تقسیم کرد زیرا هر نقطه از صورت ما جوش بزند دلیل برعملکرد و یا حتی هشدار بدن ما نسبت به اندام های درونی ما می باشد

 

از دوران باستان درمان جوش صورت به روش های گوناگونی صورت می گرفت که از گیاهان دارویی تا طب سوزنی و غیره متفاوت بوده است.

 

حال به چند روش فوق العاده برای درمان جوش صورت در طب سنتی بپردازیم >

 

روش نخست : برای شروع و برای درمان جوش صورت بهترین و موعثر ترین گزینه استفاده روزانه آب می باشد، آب باعث می شود که کلیه های شما به خوبی کار بکند میزان عرق کردن شما بیشتر بشود و نیز باعث کاهش دمای بدن شما می شود زیرا بیشتر کسانی که بدن و صورت آن ها جوش و اکنه میزند دراری طبع گرمی هستند و آب یکی از بهترین گزینه ها برای شما می باشد.

 

روش دوم : حذف مواد غذایی که دارای طبع گرم می باشند از جمله : خرما،فلفل،انواع شیره، دارچین، نبات،گردو،کشمش،توت خشک،عسل تا جای ممکن بپرهیزید.

 

روش سوم: مصرف مواد عذایی که دارای طبع سرد می باشند از جمله : ماست کم چرب، خیار،گوجه،هندوانه،سیب،تخم شربتی،سیاه دانه،نشاسته،خاک شیر تا میزان مطلوب استفاده کنید.

 

روش چهارم : از چه عواملی دوری باید کرد : استرس، دست زدن به جوش ها، مواد آرایشی (بانوان)، کرم های ضد آفتاب (در صورت صحیح تمییز کردن)، نور آفتاب مستقیم. حالا این موارد چه تاثیری دارند؟

 

استرس: یکی از مواردی که مخصوصا در خانم ها وجود دارد استرس از بابت ایجاد مجدد افزایش جوش است که استرس موجب می شود هر چه قدر هم شما تلاش برای درمان جوش صورت خود بکنید بی فایده باشد.

 

دست کاری جوش ها : بیشتر پزشکان از زمان قدیم مخصوصا در طب سنتی به این باور بوده اند که دست زدن به جوش موجب افزایش آن بر روی صورت می شود زیرا صورت شما حساس است و با هر تحریک موجب افزایش جوش می شود. پس از دست زدن و ترکاندن جوش های خود جدا بپرهیزید کنید.

 

مواد آرایشی: موادآرایشی مخوصوصا در خانم ها به علت این که این مواد شیمیایی هستند و موجب افزایش و الهتاب صورت شما بشوند خاصیت دیگری ندارد و چون  اکثر بانوان در شستشو صورت پس از استفاده از این مواد کم توجه ای می کنند، در واقع خود باعث افزایش و حتی تحریک پوست خود می شوند.

 

کرم های ضدآفتاب: کرم ها هم همانند مواد آرایشی هستند و چون کرم های ضدآفتاب بعد از حدود 2 الی 3 ساعت خاصیت خود را از دست می دهند موجب افزایش جوش بر روی صورت می شود.

 

نورآفتاب : تابش مستقیم نور خورشید هم یکی از دلایل موعثر در افزایش جوش بر روی صورت است، پس حداقل از تابش نور مستقیم خورشید بپرهیزید.

جوش صورت امروزه مخصوصا در بانوان زیاد صورتی خوبی ندارد و قطعا هم برای رفع آن هزینه های زیادی انجام داده اید حال با ما همراه باشید تا با روش هایی از طب سنتی، بدون هزینه و درد بتوانید به آسانی به رفع آن بپردازید.

 

در این جا 10 روش مفید و کارآمد در طب سنتی را  که به درمان جوش صورت می انجامد را به شما آموزش می دهیم:

 

1-ماسک لیموترش وعسل: لیمو ترش به علت طبع سردی که دارد به همراه عسل میتواند برای رفع جوش و جای جوش مفید باشد.

روش استفاده: لیمو ترش را با عسل به مقدار یک قاشق غذاخوری اضافه کنید البته قطره قطره اضافه کنید تا به یک قلظت خاص برسید تا بتوانید آن را به صورت خود بمالید.

 

2- ماسک گلاب و صندل سرخ: صندل سرخ یکی از گیاهان دارویی هند است که این درخت دارای اثر زد التهاب است و در رفع ناراحتی های پوستی مورد استفاده قرار میگیرد.

روش استفاده: پودر این چوبه ی درخت را با گلاب مخلوط کرده و به مدت پانزده دقیقه بر روی پوست خود مالش دهید.

 

3-ماسک شیروسفیدآب: سفیدآب یا روشور به نوعی برای لایه برداری و سفید کردن پوست مورد استفاده قرار می گیرد.شاید به ذهنتان بیاید چه تاثیری دارد،باید بدانید که سیفدآب به سلول های مرده پوست کمک می کند و باعث ترمیم آن ها می شود.

روش استفاده:روشور را با شیر حل کنید به مدت ده تا پانزده دقیقه بر روی پوست خود مالش دهید،که باعث درمان کک و مک می شود و برای کسانی که پوست چربی دارند هم روشور به تنهایی هم توصیه می شود.

 

4-پودر باقالی،آب و گلاب:این نیز برای درمان کک و مک موثر بوده و هم می توانید برای رفع جوش از آن استفاده کنید.

از این محلول به مدت دو ماه حداقل باید استفاده شود تا تاثیر آن را مشاهده کنید.

 

5- ماسک سیب زمینی به همراه پوره خیار: خیار به تنهایی چون دارای طبعی سرد است می تواند باعث درمان جوش و شادابی به شما کمک کند. حال پوره خیار را به همراه سیب زمینی ترکیب کنید و به پوست خود بمالید،روزانه دو بار و حداقل به مدت دو ماه.

 

6- ماسک شیر گاو با شیرخشک: باز این دو دارای طبعی سرد و موعثر در رفع و درمان جوش صورت می باشد.

 

7- ماسک شاتره،ماست: این ترکیب برای کسانی که جای جوش آن ها خارش دارد مفید است و نیز باعث رفع قرمزی جوش میشود.

روش مصرف: در صورت موجود از ماست محلی استفاده کنید،ماست را با شاتره مخلوط کنید از هر کدوم به مقدار یک قاشق چای خوری حل کنید و به مدت ده دقیقه بر روی صورت خود به آرامی ماساژ دهید.

8-گوگرد،نارگیل،صابون گیاهی: این روش برای شتسشو صورت در حمام مفید است.

روش مصرف: این سه را با هم به همراه یک لیف لطیف به آرامی روی صورت خود ماساژ دهید.تاثیر این سه برای درمان جوش صورت وکسانی که از لوازم آرایشی استفاده می کنند توصیه می شود.

 

9- روغن نارگیل: از روغن نارگیل می توانید به عنوان ضدآفتاب استفاده کنید چون مانند یک کرم نرم کننده ی پوست و لوسیون می باشد واین را به خاطر داشته باشید که نارگیل هم دارای طبعی سرد است و یک درمانگر حرفه ای در طب سنتی تلقی می شود.

 

10- دهمین موضوع را به مواردی نسبت می دهیم که برای پوست شما مضر هستند و باعث جوش م حساسیت می شوند:

مصرف مواد غذایی همچون،فلفل،خرما،سوسیس وکالباس،سس،خامه،مواد قندی مثل شیرینیجات،کنجد،شیره،چیپس و پفک،فست فود ها و ... و در موارد آرایشی هم باید استفاده ی آن ها را به حداقل برسانید و همچنین پس ازاستفاده از لوازم آرایشی و کرم های ضدآفتاب هم باید به درستی و صحیح صورت خود را تمییز کنید و به تمیز کردن با آب خالی و دستمال کاغذی بسنده نکنید.

 

در آینده به با مطالب جامع بیشتری درباره  درمان جوش صورت و علت و عوامل آن و درمان آن از طریق طب سنتی شرق تهران نیز می پردازیم.

 

 

 

 

 

 
ثبت نظر

بالا