X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

تاثیر درست خوابیدن بر افزایش قد

در ادامه بحث های گذشته که گفتیم مواردی مانند ژنتیک و تغذیه مناسب و ... می تواند در افزایش قد تاثیر داشته باشد خواب کافی هم بر روی افزایش قد تاثیر بسزایی دارد . در واقع خواب یکی از واجب ترین نیازهای ضروری بدن می باشد که نمی توان آن را با چیز دیگری جایگزین و مقایسه کرد .

 خواب از عوامل مهمی می باشد که بر روی زندگی و سلامت ما ممکن است تاثیرات مثبت و یا منفی را به جای بگذارد . مسلما در جامعه به کرات دیده اید که برخی به کیفیت خواب خود اهمیت نداده و همیشه خسته به نظر می رسند که بر روی زندگی شان تاثیر منفی گذاشته است . به گفته پزشکان با داشتن یک برنامه مناسب برای خوابیدن می توانیم ترشح هورمون رشد را در فرزندان خود بهبود بخشیده زیرا شب بیداری باعث عدم ترشح هورمون رشد می شود . که این عملکرد یقینا بر روی رشد قد یا افزایش قد کودکانمان تاثیر منفی خواهد گذاشت پس ما والدین می توانیم برای این امر بسیار نقش مهمی را ایفا کنیم . پزشکان توصیه اکید دارند که به هیچ وجه قبل از اینکه فرزندانمان را برای خوابیدن آماده می کنیم به آنها مواد شیرین نداده زیرا در هورمون رشد اختلال ایجاد می کند .

معمولا افراد سالم باید بین 7 تا 10 ساعت در طی شبانه روز بخوابند که گرچه برخی افراد به خواب نیمروزی هم عادت دارند که بهتر است بیشتر از 1 ساعت نباشد . که این خواب نیمروزی برای قد کودکان و نوجوانان چون در حال رشد هستند بسیار تاثیر گذار می باشد . زمانی که این هورمون رشد در افراد ترشح می شود بین ساعت 22 / 23 نیمه شب بوده اگر در این ساعت فرد بیدار باشد مسلما از ترشح هورمون رشد بهره مند نمی شود حتما توجه کنید که خواب فرزندانتان قبل از سن بلوغ حتما منظم باشد زیرا در کنار عوامل کلیدی ( تغذیه و وراثت و ورزش ) خواب هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

مثلا شاید شما در بین فامیل از نظر وراثت قد بلند باشید ولی چون همه عوامل (تغذیه مناسب و ورزش و خواب و ...) را رعایت نکرده اید از این نعمت محروم بمانید . در نتیجه با موارد گفته شده نتیجه میگیریم که درست و به اندازه خوابیدن می تواند نقش مهمی در افزایش قد ما ایفا کن.

راهکارهای موجود برای خوب خوابیدن و دستیابی به فواید آن

خواب مناسب و کافی دارای فواید زیادی می باشد که به برخی از آنها در این بخش به صورت مختصر اشاره می کنم که عبارتند از :

* در وهله اول خوابیدن می تواند به افراد یک آرامشی داده که با چیز دیگری بدست نمی آید و حافظه افراد را تقویت کرده و قدرت حافظه را بالاتر می برد .

* مسلما برایتان جالب است که بدانید خواب کافی می تواند در روابط زناشویی شما نقش خوبی داشته باشد تا شما بیشتر از کنار همسر خود بودن لذت ببرید .

* اگر شما ورزشکار هستید خواب کافی می تواند به شما یک نیروی فوق العاده ای انتقال داده تا در ورزش مورد علاقه خود موفق تر شوید .

* با توجه به دنیایی که امروزه ما در آن زندگی می کنیم که پر از تنش می باشد خواب می تواند ما را از این تنش ها به دور نگه دارد .

* با داشتن یک خواب راحت و خوب مسلما سیستم ایمنی بدن ما سالم تر مانده و بدن ما بهتر می تواند به وظایف خود مثلا افزایش قد رسیدگی کند .

بد نیست در انتها عواملی که باعث بیخوابی می شوند را هم اشاره ای داشته باشیم که شامل (مصرف کافئین - زیاد فکر کردن – عصبانیت - زندگی شلوغ و گیج کننده و... ) می باشد .

طب سوزنی با کاهش استرس و تنش ها می تواند خواب خوب و ارامی را برای شما فراهم کند.

اگر دچار مشگل بیخوابی یا بد خوابی یا زیاد خوابیدن می باشید با کلینیک دکتر ترابی متخصص طب سوزنی و سنتی مشاوره کنید.

 

 

 

 

 

 
ثبت نظر

بالا