X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

بادکش درمانی

کلینیک طب سنتی شرق تهران 

 

درمان بوسیله بادکش دارای سابقه چند هزار ساله است و از گذشته­های دور اطبا و حکمای مشرق زمین به خواص درمانی بادکش پی برده بودند و در درمان بسیاری از بیماری­ها و دردها از آن بهره می­گرفتند.

 

در طب سنتی چین تلفیقی بین بادکش درمانی و طب سوزنی صورت گرفته است اطبای چینی جهت افزایش تاثیر طب سوزنی در بسیاری از موارد آن راهمراه با بادکش بکار می­بردند.

در طب سنتی ایران نیز درمان با بادکش (حجامت گرم و خشک) سابقه­ای طولانی دارد و توسط اطبای بزرگی چون ابوعلی سینا، رازی، جرجانی جهت درمان بیماری­های مختلف تجویز شده است و هنوز نیز با نام­های لیوان انداختن یا کوزه گذاشتن در اقصی نقاط کشورمان رواج دارد.

 

بطور کلی بادکش­گذاری به دو نوع تقسیم­بندی می­شود

 

الف- بادکش گرم:

بوسیله شعله و حرارت و خلاء و مکش ایجاد می­شود و با حرارت ایجاد شده ناحیه بادکش گرم می­شود.

 

ب- بادکش سرد:

بوسیله دستگاه­های مکنده صنعتی، مکش ایجاد می­شود و لذا ناحیه بادکشگرم نمی­شود و بادکش سرد می­خوانند.

 

نکته 1: اثرات بادکش گرم در درمان بسیار بیشتر و بهتر از بادکش سرد می­باشد در ضمن در طب سنتی ایران بادکش گرم معمول بوده است و در حال حاضر بدلیل وجود دستگاه­های مکنده صنعتی بادکش سرد بوجود آمده است.

 

نکته 2:بادکش گرم را حجامت گرم و خشک می­نامند. زیرا بادکش مرحله اول هر حجامتی است و چون این بادکش با حرارت ایجاد می­شود و مرحله دوم حجامت (یعنی تیغ زدن و خونگیری) را ندارد حجامت گرم و خشک می­نامند.

 

مکانیسم بادکش درمانی: همان مکانیسم­هایی که در مکانیسم حجامت بیان شد تقریباً در اینجا نیز صدق می­کنند با این تفاوت که در بادکش درمانی خونگیری وجود ندارد و باید متذکر شد که شاید به جرأت بتوان 50% خاصیت حجامت بعلت بادکش­گذاری (قبل از تیغ زدن و خونگیری) است.

و بطور کلی بادکش با ایجاد خلاء باعث انبساط عروق سطحی، تجمع خون در موضع و افزایش خونرسانی موضعی می­شود و در نتیجه اکسیژن و غذای بیشتری به سلول­های آن ناحیه می­رسد و در ضمن با افزایش خونرسانی باعث برگشت مواد زائد و سمی از ناحیه به درون بدن و دفع فضولات می­شود و لذا باعث بهبود درد و بیماری منطقه بادکش شده می­گردد.

 

فوائد بادکش (کاربردهای درمانی)

 

1-رفع خستگی و کوفتگی کل بدن بخصوص در سرماخوردگی­ها و بیماری­ها و پس از فعالیت زیاد.

 

2-  رفع اسپاسم و گرفتگی عضلات کمر و پاها بهر دلیل

 

3-رفع درد در قسمت­های مختلف بدن مثلاً در زانودردها و آرتروزها و یا درد سیاتیک در کمر و پاها و درد و گرفتگی عضلات گردن

 

4-رفع مشکلات دستگاه گوارش مانند اسهال و دل پیچه، یبوست و زخم­های معده، سندروم IBSو بیماری­های کولیت اولسروز و کرون

 

5-رفع مشکلات قاعدگی (درد هنگام پریود، خونریزی­های شدید قاعدگی، تأخیر پریودها)

 

6-  رفع درد و خستگی و اسپاسم عضلات ران و ساق­ها

 

7-  رفع خواب رفتگی و گزگز دستها و پاها

 

8-  جهت تحریک خروج سنگ در سنگ کلیه­ها

 

9-  رفع بی­حسی و فلج اعصاب و عضلات بخصوص در فلجی­های بعد از سکته مغزی

 

10-رفع چاقی­های موضعی مانند چاقی شکم و ران­ها (رفع سلولیت)

 

11-  جهت چاق نمودن عضوهای لاغر و تقویت آنها مثلاً تقویت عضلات اندام­ها بعد از درآوردن از گچ­گیری­ها

12-  گرم نمودن بدن در کسانیکه از سردی دستها و پاها و کلاً بدنشان شاکی می­باشند.

 

13-رفع آب آوردن پاها

 

14-درمان کم­خونی­ها بخصوص کم­خونی فقر آهن و پوکی استخوان

 

15- جهت کمک به درمان دردهای روماتیسمی بسیار موثر است

 

16-  جهت کمک به درمان بیماریهای تیروئید، بادکش ناحیه تیروئید موثر است.

 

17-  بادکش­های ناحیه پشت باعث ایجاد آرامش و حالت ریلاکسیشن در فرد می­گردد لذا جهت گرفتگی­های عصبی عضلات گردن و پشت و بیماری­های اعصاب و روان بسیار مفید است.

 

بادکش درمانی در بعضی از افراد و بیماری­ها جایگزین حجامت و طب سوزنی می­شود. مثلاً در بچه­ها جهت درمان بیماری­ها، مانند آسم، شب ادراری، اسهال و استفراغ، سرماخوردگی­های مکرر، تقویت سیستم ایمنی، رشد قد و افزایش اشتها از بادکش درمانی می­توان استفاده نمود زیرا هیچگونه درد و عوارضی ندارد و کودکان به راحتی بادکش را تحمل می­کنند و براحتی انجام آن را می­پذیرند.

 

در افراد سالخورده و ضعیف و کسانیکه مزاج شدید بلغمی دارند و یا کم­خونی شدید دارند جهت مشکلات آنها بجای حجامت از بادکش درمانی استفاده می­شود. برای افرادی که تکرار حجامت و خونگیری برای آنها مقدور نیست ازبادکش استفاده می­شود.

 

تعداد لیوانهای مورد استفاده در بادکش­ها، مکان بادکش­ها، مدت ماندگاریبادکش بر روی بدن، میزان باد بادکش­ها (سفتی و نرمی آنها) و اندازه لیوانها برای افراد مختلف با توجه به نوع بیماری آنها توسط پزشک طب سنتی تعیین می­گردد.

 

تعداد جلسات بادکش درمانی از یک جلسه تا 40 جلسه متغیر است و به شدت و نوع بیماری بستگی دارد که توسط پزشک طب سنتی تعیین می­گردد.

 

اگر بادکش درمانی توسط پزشک طب سنتی انجام شود هیچگونه عارضه­ای ندارد و کبودی جای لیوانها طبیعی است و در عرض 3 الی 5 روز بدون اینکه جایش بر بدن بماند رفع می­شود.

 

در ضمن در این مطب جهت بادکش از لیوانهای یکبار مصرف پلاستیکی استفاده می­شود و شرایط کاملاً بهداشتی است.

 

 خدمات ما شامل: حجامت شرق تهران، طب سوزنی شرق تهران، طب سنتی شرق تهران

 

بالا