X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

تاثیر طب سوزنی در درمان نازایی

طب سوزنی و درمان نازایی

مرکز تخصصی طب سوزنی شرق تهران در این مقاله می خواهد به سوالات یزرگ  زیر پاسخ گو باشد:

1-آیا طب سوزنی در درمان نازایی مؤثر است ؟

2-طب سوزنی در درمان کدام نوع نازایی مؤثر است ؟ ( نازایی مردان یا نازایی زنان و در کدام مشکلات نازایی مرد یا زن مؤثر است )

میدانیم که موضوع سلامت جنسی و باروری زنان و مردان در تمام دوره های تاریخ و زندگی بشر مطرح بوده است و تمام مکاتب پزشکی برای آن اهمیت خاصی قایل بوده اند.

از جمله مکاتب طبی که سابقه حدود 5 هزار ساله دارد و در زمینه مسایل ژنیکولوژی صاحب نظر است . طب سنتی چینی ( Tcm) می باشد. و طب سوزنی شاخه ی مهمی از طب سنتی چینی محسوب می شود. که درمان بیماریها را بوسیله زدن سوزنها ی مخصوص  در نقاط مخصوص بدن انجام می دهد .

در کنار طب سوزنی و به موازات آن شاخه مهم دیگر طب سنتی چینی ، استفاده از داروهای گیاهی و نحوه تغذیه بیمار می باشد.

در چین و خیلی از کشورها بخصوص کشورهای آسیای شرقی طب سوزنی در کنار داروهای گیاهی استفاده می شود. ولی در ایران به دلیل عدم دسترسی به گیاهان دارویی چینی و فرمولهای آنها معمولآ پزشکان فقط به استفاده از طب سوزنی اکتفا می کنند.

لذا در این مقاله بیشتر اثر طب سوزنی در درمان نازایی ها بررسی می شود.

نازایی در تمام کشورهای در حال توسعه و ازجمله کشور ما رو به افزایش است . که طب سوزنی شرق تهران علل متعددی را برای آن ذکر می کند . از جمله

1-ازدواج دیر هنگام جوانان و تآخیر در قصد بچه دار شدن.

یعنی در ایران در حال حاضر نسبت به گذشته جوانان هم دیر ازدواج می کنند و درضمن پس از ازدواج نیز تا مدتها بعلت مشکلات مادی و کاری و اجتماعی قصد بچه دار شدن ندارند. لذا مسلم است که هر چه از سمت جوانی به سمت مسن شدن  پیش می رویم توان و انرژی تولید مثل کم میشود.

2-تغذیه نادرست

خوردن غذاهای سرد و خام و تنقلات که پر از مواد شیمیایی است از بچگی باعث میشود روی رشد طبیعی رحم و تخمدان و بیضه ها و سلولهای اسپرم ساز اثر منفی بگذارد .بخصوص که باید مواد غذایی هورمون دار و مواد غذایی که سم پاشی میشوند را نیز به این مقوله اضافه نمود.

و همچنین هوای سمی و آلوده شهرها که همگی میتوانند در رشد تولید مثل اثر منفی بگذارند.

3-شروع زودرس فعالیت های جنسی

شروع زودرس و زیاد فعالیت های جنسی ( معمولآ زیر 18 سال ) میتوانند باعث عدم رشد کافی سیستم تولید مثل شود و میتواند باعث تضعیف سیستم تولید مثل گردد.

4-عفونت های دستگاه تناسلی

شروع زودرس فعالیت های جنسی و گاهآ عدم رعایت حدود مرزهای خانوادگی باعث عفونت های شدید سیستم تناسلی میشود که میتواند در موارد مزمن باعث عدم تولیدمثل گردد.

5-سقط جنین

سقط های جنین چه عادتی و چه از روی عمد ( بدلیل عدم آمادگی خانواده برای فرزند دار شدن ) باعث عوارضی در ناحیه زنان و رحم میشود و میتواند منجر به نازایی گردد. بخصوص اگر سقط جنین زمانی انجام شود که فرد هنوز بچه ای ندارد اثرات زیانباری بر روی رحم دارد.

6-کار زیاد و بیش از حد بدون استراحت کافی

کار کردن زیاد بخصوص برای خانم ها در بیرون از خانه بدون استراحت کافی باعث تحلیل و تضعیف انرژی زوجین میشود و بر روی باروری اثر منفی دارد .

7- مشکلات اعصاب و روان و بخصوص استرس

مشکلات عصبی و استرس های فراوان در جامعه کنونی میتواند اثرات مخربی برروی تمام جسم و روح و ارگانهای بدن ازجمله ارگان های تولید مثل داشته باشد و باعث کاهش باروری میشود.

8-مصرف داروهای جلوگیری از حاملگی در زنان

مصرف قرص های کنتراسپتیو ( جلوگیری از بارداری ) بخصوص در شروع ازدواج و بمدت طولانی میتواند برروی ترشحات هورمونی زنان اثر گذارد و موجبات نازایی را فراهم آورد.

با توجه به رویکرد طب جدید و آمارها سهم علل نازایی به شرح ذیل میباشد.

-علل مربوط به زنان 33%،  -علل مربوط به مردان 20%، -علل مشترک مربوط به زنان و مردان 39% ، -علل ناشناخته و نامعلوم 8%

 

از نظر آناتومی و هورمونی در زنان سهم نازایی در هر قسمت به شرح ذیل میباشد.

مشکلات تخمدان ها 21%، مشکلات لوله های تخمدان 14%، اندومتریوز 6% ، سایر مشکلات نامعلوم 59%

از نظر آناتومی و هورمونی در مردان سهم نازایی در هر قسمت به شرح ذیل میباشد.

-بیضه نزول نکرده 13%، -واریکوسل 10%، ناهنجاریهای لوله منی بر 4%، -ناهنجاریهای اندوکرین 2%، -سایر قسمت ها 13%، سایر مشکلات نامعلوم 57%

 

اگر به آمار فوق دقت کنید در بیش از 50% موارد علت نازایی در مردان و زنان هیچ مشکل و عامل قابل جستجو در بررسی در پزشکی جدید وجود ندارد و عامل آن ناشناخته است.

در طب سنتی چین بالانس انرژی ( چی  ) در عملکرد ارگانها بسیار حائز اهمیت است. و بدون این بالانس ارگانها ازجمله دستگاه تولید مثل نمی تواند کار خود را بخوبی انجام دهد.

در طب سوزنی چین اعتقاد به وجود کانال هایی در سرتاسر بدن می باشد که انرژی در این کانال ها در حال گردش است و بوسیله ارتباط این کانالها انرژی ارگان ها بالانس و متعادل میشود.

بنابراین قاعدگی ، آبستنی و باروری طبیعی و سالم ارتباط با منظم بودن و باز بودن این کانالها دارد. و سلامتی دستگاه تولید مثلی به سلامتی عملکرد انرژتیک کلیه ها دارد زیرا این کانال در کلیه ها ریشه دارند. و انرژی حیاتی و اکسیر حیات و چی لازم را از کلیه دریافت می کنند. 

اگر اکسیر حیاتی کلیه ها کافی باشند انرژی و خون لازم برای دستگاه تولید مثل فراهم میشود و باروری در کمال سلامت انجام خواهد شد.

قاعدگی ، لقاح و باروری در زنان به وضعیت خون بدن و نهایتآ خون رحم بستگی کامل دارد . و عملکرد صحیح انرژتیک ارگانهای قلب و کبد و طحال در تآمین خون رحم مؤثر است.

پس هر عاملی که بتواند در یکی از ارگانهای فوق عدم تعادل و عدم بالانس ایجاد کند میتواند منجر به نا باروری شود.

یک پزشکی که علم کافی از طب سنتی چین و طب سوزنی داشته باشد با معاینه کامل بیمار و بررسی نبض و زبان و شرح حال خاص طب چینی به عدم بالانس انرژی در بدن و ارگانهای فوق پی میبرد و با استفاده از سوزن های طب سوزنی و موکسا و داروهای گیاهی و توصیه های غذایی عدم تعادل ایجاد شده را درمان میکند و منجر به فعالیت و تقویت نرمال سیستم تولید مثل میشود.

لذا با توضیحات فوق و علل نازایی که در فوق ذکر شد به این نتیجه رسیدیم که طب سوزنی میتواند در درمان نازایی بسیار مؤثر باشد.

حال سوال اساسی این است که طب سوزنی در کدام موارد نازایی از نظر طب جدید مؤثر است؟

اصلی ترین عملکرد طب سوزنی و بیشترین کمک طب سوزنی در درمان نازایی در مواردی است که پزشکان محترم متخصص زنان و زایمان هیچ علت مشخصی جسمی را برای علت نازایی پیدا نکرده اند. که در بالا ذکر شد حدود 50% از عوامل نازایی در هر گروه  زن و مرد ناشناخته است . پس طب سوزنی در اینگونه موارد میتواند کمک زیادی بکند.

در مشکلات نازایی مربوط به مردان طب سوزنی در مواردیکه ضعف جنسی وکاهش تمایلات جنسی وجود دارد میتواند کمک کننده باشد.

و در مواردیکه اسپرم وجود دارد ولی اسپرمها ضعیف هستند ( چه از نظر تعداد و چه از نظر حرکت ) میتواند کمک کننده باشد.

در مشکلات نازایی مربوط به زن ها طب سوزنی در مواردی که تنبلی تخمدان وجود دارد یا اصطلاحآ سندروم تخمدان پلی کیستیک وجود دارد میتواند کمک کننده باشد.

و یا در مواردی که عامل نازایی چاقی بیش از حد زن باشد طب سوزنی میتواند کمک نماید تا بیمار لاغر شود.

حتی طب سوزنی میتواند در کنار داروهای طب جدید به درمان عفونت های ناحیه تولید مثلی که مزمن شده است کمک نماید.

در مواردیکه زوجین کاندید هورمون درمانی وIVF شده اند طب سوزنی به موازات درمان های فوق میتواند باعث تقویت اسپرم ها در آقایان و تقویت تخمدان ها و رها سازی تخمک رسیده در خانم ها شود و همچنین موجب تقویت و آماده سازی و آمادگی رحم برای پذیرش جنین در IVF میشود.

پس به جرآت میتوان گفت طب سوزنی میتواند یک بازوی توانمند در درمان نازایی زوجین کشور بهمراه طب جدید باشد. اما شرط اساسی آن این است که توسط یک پزشک اکوپانچریست باتجربه انجام شود.

اما آنچه که مهم است این است که باید بدانیم طب سوزنی نمی تواند در درمان مشکلات جسمی واضح چه مرد و چه زن ها کمک بکند مانند واریکوسل و یا عدم وجود سلولهای اسپرم ساز در مردان و یا رحم دو شاخه یا کوچک و یا رحمی که در اثر سقط دستکاری شده است .

لذا توصیه می کنیم که هر گاه زوجین دچار مشکل نازایی شدند که بسادگی با کمک طب جدید قابل برطرف شدن نبود حتمآ با یک پزشک طب سوزنی مشاوره نمایند.

من و همکارانم در سراسر کشور و دنیا بیماران زیادی داشتیم که با کمک طب سوزنی بارور شده اند. (Doctortorabi.ir)

 

 

 

 

 

 
ثبت نظر

بالا