X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

مکانیسم اثر طب سوزنی در درمان اعتیاد

کلینیک طب سوزنی شرق تهران و درمان اعتیاد

مکانیسم اثر طب سوزنی در درمان اعتیاد

پژوهشگران مختلف ثابت نموده اند که مغز انسان ماده ای به نام اندروفین یا مرفین طبیعی ترشح می نماید.

این ماده بر سیستم های عصبی و روانی و همچنین در تسکین درد انسان تآثیر میگذارد.

اندروفین در واقع مرفین طبیعی یا مواد مخدر طبیعی مغز است. که در حالت های عادی به اندازه مورد نیاز بدن ترشح میگردد.

و در حالت های غیر عادی اختلال در مقدار ترشح آن ایجاد میشود.

بررسی نقش مؤثر اندروفین ها ( که مواد مخدر طبیعی مغز به شمار می آیند) برای بهبود بخشیدن عواطف انسانی مورد ارزیابی قرار گرفته است. و روشن شده فردی که سیستم اندروفینی اش خوب کار کند، سازگاری او با محیط و در برابر شوکها و استرس ها و مشکلات عصبی بیشتر از کسی است که دستگاه مواد مخدر طبیعی مغزش دچار عدم تعادل شده است.

رابطه بین بیماریهای روانی و میزان ترشح یا تولید مواد مخدر طبیعی مغز برقرار است و اندروفین ها و سایر واسطه های شیمیایی اعصاب در مغز ، کلید شناسایی مشکلات روانی و درد و عواطف در مغز میباشد.

همچنین ثابت شده که تزریق اندروفین در مغز باعث تمرکز فکر و افزایش نیروی فکر و هوش میشود.

تآثیر بسیار مهمی که مصرف مواد مخدر روی گیرنده های مخصوص در مغز می گذارند سبب مهار شدن و یا کاهش ترشح طبیعی اندروفین در مغز میشوند.

با توجه به این که مغز انسان نیاز به مرفین طبیعی داشته و از طرفی مناطقی که مسئول ترشح آن است غیر فعال شده است.

لذا فرد در صورتی که مصرف خارجی مواد مخدر را قطع کند دچار علائمی میشود که به آن سندروم ترک اعتیاد میگویند.

که فرد جهت برطرف شدن این علائم شدید عصبی و جسمی مجبور است مجددآ مواد مخدر مصرف نماید که در این حالت می گوییم فرد معتاد شده است و قادر به ترک مواد مخدر نیست. و تا زمانیکه غده های مغز که مسئول ترشح اندروفین طبیعی می باشند به حالت طبیعی خود برنگردند و مرفین مورد نیاز طبیعی فرد را ترشح ننمایند فرد همچنان معتاد خواهد بود.

به همین دلیل اگر فرد معتادی را حتی چند سال حبس نمائیم فقط ناراحتی های جسمی ترک برطرف خواهد شد. ولی علاقه و میل آن به مواد مخدر ازبین نخواهد رفت و به محض آزادی از حبس مجددآ به دنبال اعتیاد می رود.

بنابراین روش های ترک اعتیاد موقعی مؤثر خواهد بود که بتوانند اندروفین طبیعی مغز که غیر فعال شده است را فعال نمایند.

یکی از بهترین روشهایی که ثابت شده است میتواند عملکرد فوق را اصلاح نماید طب سوزنی است.

وقتی شما فرد معتاد را با موادی شبیه متادون و داروهای آرامبخش ترک میدهید قطعآ ناموفق خواهد بود چون شما همان مرفین مورد نیاز فرد را از بیرون تآمین نموده اید و ترشحات مرفینی مغز معتاد فعال نمیگردد و هیچگاه قادر به ترک مواد مرفینی خارجی نخواهد بود و باید تا آخر عمر به مصرف متادون ادامه دهد و با قطع متادون مجددآ سراغ مواد مخدر خواهد رفت.

اما در جهان ثابت شده است که طب سوزنی و سوزن زدن در نقاط مخصوصی از گوش و سر و بدن فرد معتاد باعث فعال شدن و بیدار شدن مغز بیمار جهت ترشح اندروفین طبیعی میشود و بتدریج در طول یکسال درمان این عدم تعادل و اختلال عملکرد در غدد و کورتکس مغز ازبین خواهد رفت و فرد معتاد به حالت طبیعی برمیگردد.

سازمان بهداشت جهانی پس از تحقیقات فراوان بر روی اثرات طب سوزنی بر ترک اعتیاد پذیرفته است که طب سوزنی میتواند یک . که بر روی نقاط گوش انجام میشودNADAروش بسیار مؤثر در ترک اعتیاد باشد. و پروتکل درمانی خاصی را بنام پروتکل  

به تمام جهان ابلاغ نموده است که یک روش بسیار ساده و قابل آموزش به کاربران مبتدی میباشد.

پس به طور خلاصه در درمان با طب سوزنی در نقاط مخصوص از بدن بیمار معتاد میتوان عکس العملی را در مغز پدید آورد که نتیجه آن باعث ترشح اندروفین طبیعی مغز میشود و حالت غیر طبیعی که در مغز در اثر مصرف مواد مخدر بیرونی ایجاد شده است را به حالت طبیعی برمیگرداند.

در ضمن عده از پژوهشگران معتقدند اصولآ افرادی به سمت اعتیاد میروند و معتاد میشوند که در حالت طبیعی اندروفین درونی آنها کم است و بطور طبیعی به سمت مواد مخدر کشش و تمایل دارند.

طب سوزنی در درمان این افراد نیز موفق است زیرا میتواند ترشحات مورفینی درونی  افراد را اصلاح نماید.

جدا از بحث مفصل ترشحات اندروفینی داخلی توسط طب سوزنی که در بالا به آن اشاره شده ، طب سوزنی با مکانیسم های بسیار پیچیده و قویی که در این مقاله فرصت بحث آن وجود ندارد با اثر بر روی چاکراها و مجاری انرژی فرد معتاد و ایجاد تعادل روحی و جسمی در کل ارگان ها و بدن بیمار میتواند در رفع علائم سندروم ترک اعتیاد مؤثر باشد.

طب سوزنی در دو مرحله در ترک اعتیاد بسیار کمک کننده است.

1-در فاز حاد و علائم سندروم ترک اعتیاد که در چند هفته اول ترک رخ میدهد مانند بیقراری ، بی خوابی ، اسهال و استفراغ ، آبریزش بینی یا ناراحتیهای گوارشی  دردهای مختلف بدن ، سردرد و تشنج میتواند بسیار مؤثر باشد و علائم فوق را رفع نماید که البته در این فاز جلسات طب سوزنی روزی 2 تا 3 بار باید تکرار گردد.

2-بعد از فاز حاد که علائم جسمی فوق برطرف شد طب سوزنی در رفع علائم مزمن ترک اعتیاد مانند افسردگی ، خستگی ها و مشکلات اعصاب و روان و همچنین میل و هوس مجدد به مواد مخدر بسیار بسیار مؤثر و توانمند است.

در این فاز معمولآ جلسات طب سوزنی در فاصله بیشتری نسبت به فاز حاد انجام میشود.

پس بطور خلاصه در حال حاضر با بررسی های انجام شده طب سوزنی در کنار سایر اقدامات یک روش درمانی موثر در ترک اعتیاد شناخته میشود

مرکز تخصصی طب سوزنی شرق تهران با مدیریت دکتر مرتضی ترابی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای ترک اعتیاد است

 


 

مطالب مرتبط:

ليست شايع‌ترين بيماري‌هايي كه طب سوزني در درمان آنها موثر است

 
ثبت نظر

بالا