X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

درمان جوش نوزادان با روش طب سنتی

 کلینیک دکتر ترابی :درمان جوش صورت با طب سوزنی و طب سنتی توسط دکتر مرتضی ترابی

آخرین تحقیقات در خصوص درمان جوش نوزادان به روش طب سنتی

بارها و بارها مشاهده کرده ایم که وقتی نوزادی تازه متولد میشود و یا مدت زمانی که میگذرد جوش های قرمز رنگی روی صورت و بدن کودک نمایان می شود . که بیشتر نوزادانی که تقریبا دو ماه از تولدشان می گذرد درگیر این حساسیت پوستی می شوند .  که این قضیه مادران عزیز را بسیار مضطرب می کند ولی جای هیچ گونه دلواپسی نبوده و شما می توانید با روش های خانگی برای درمان جوش کودک خود اقدام کنید .  بدون اینکه هیچ گونه خطری روش های زیر کودک را دنبال کند پس همراه ما همچنان بمانید تا بیشتر با مطالب امروز به آرامش برسید . ولی باز هم تاکید میکنم که بدون تجویز پزشک هیچ روش درمانی را امتحان نکنید زیرا پوست کودک بسیار حساس می باشد . یقینا می دانید که جوش هایی که بر روی پوست کودکان ظاهر میشوند بسیار متفاوت تر از جوش هایی بوده که بر روی پوست بزرگ تر ها ظاهر میشوند . در هر صورت جوش هایی که روی بدن کودکان ظاهر می شوند تا سن 6 ماهگی از بین رفته و نباید پدر و مادر هیچ گونه نگرانی بابت این قضیه داشته باشند . معمولا این جوش ها به شکل ها و رنگ های مختلف در نوزادان نمایان می شوند مثلا : قرمز ، صورتی ، سفید رنگ ، جوش های چرکی و عفونی . در ادامه نوشتار امروز میخواهم به مواردی که باعث ایجاد جوش بر روی صورت نوزادان می شود بیشتر گفتگو کنیم پس در کنار ما بمانید ... .

* عوامل پدید آمدن جوش بر روی پوست نوزادان

- عفونت های قارچی : شاید یکی از دلایل به وجود آمدن جوش ها در نوزادان قارچ ها باشند که بیشتر این عفونت ها به خاطر مصرف برخی آنتی بیوتیک ها می باشند . که این جوش ها بیشتر بر روی گونه ها و روی بینی نوزاد دیده می شود که بعد از چند هفته از بین رفته و نیازی به هیچ گونه درمانی نمی باشد .

- هورمون های مادر : دلیل بعدی نقش برخی هورمون های بارداری مادر بوده که بر روی جریان خون نوزاد تاثیر گذاشته و بر روی سر ، گردن ، چانه ، گونه و... باعث تشکیل جوش میشود .

- آفتاب سوختگی و گرما یا سرمای شدید : وقتی نوزاد در معرض آفتاب شدید و یا گرما و سرمای شدید قرار بگیرد پوستش عکس العمل نشان داده و تبدیل به جوش می شود . ولی بهتر است برای مراقبت از پوست کودک از کرم های ضد آفتاب معتبر موجود در بازار استفاده کرده تا مانع از برخورد مستقیم تابش نور خورشید بر روی بدن کودک شود .

- واکنش نشان دادن بدن کودک به دارو و غذا : اگر بر روی بدن کودک جوش های چرک دار مشاهده کردید میتواند بر اثر مصرف دارو ، یا غذای مادر و نیش حشرات باشد . معمولا این جوش ها کمی خارش داشته و کودک را خسته و بیقرار می کند که بهتر است برای آرامش بیشتر کودک او را نزد پزشک ببرید .

- اگزما : این دسته از جوش ها معمولا قرمز رنگ بوده و در نواحی آرنج ، سینه ، بازو، یا پشت زانوی نوزاد قابل مشاهده می باشد . و معمولا اگزما در نوزادانی که سابقه خانوادگی آسم و آلرژی دارند بیشتر قابل رویت بوده که در ابتدا به صورت جوش یا تاول بوده و به مرور خشک و کلفت میشود . چنین مواقعی برای درمان بهتر است برخی موارد که باعث تشدید اگزما می شوند را از کودک دور کرده و با مجوز پزشک از مواد شوینده و صابون های ملایم استفاده کنید .

* رایج ترین روش های درمان جوش صورت در نوزادان

- شیر مادر : یکی از بهترین و ایمن ترین موارد برای از بین بردن جوش و آکنه در نوزادان مالیدن شیر مادر بر روی نواحی مورد نظر می باشد . در حقیقت شیر مادر به دلیل داشتن لوریک اسید پوست نوزاد را رویه سابی کرده و از حمله ی جوش های بعدی از پوست کودک محافظت می کند . بعد از مالیدن شیر مادر روی صورت کودک بعد از چند دقیقه حتما با پارچه مرطوب و گرم آن را تمیز کرده و این عمل را روزی 3 بار انجام دهید .

- نوشیدن دمنوش قاصدک : در واقع ریشه گیاه قاصدک را برای حفظ تعادل هورمونهای سیستم تناسلی زنان استفاده می کنند ولی مصرف این دمنوش برای مادر و کودک مفید می باشد . وقتی مادر دمنوش این گیاه را میل می کند در واقع نوزادش با خوردن شیر مادر می تواند از مزایای این گیاه بهره ببرد . این دمنوش را میتوان دو روز در یخچال نگهداری کرده و برای برطرف شدن آکنه نوزادان ، مادر باید روزی سه بار از این دمنوش استفاده کند .

- مصرف سرکه سیب : در واقع سرکه سیب یک باکتری کش بسیار قوی بوده که برای از بین بردن جوش نوزادان بسیار مثمر ثمر می باشد . سرکه را حتما با آب رقیق کرده و در ابتدا در قسمتی از دست نوزاد امتحان کرده تا از نداشتن حساسیت نوزاد مطمئن شوید و سپس به صورت کودک بمالید . حتما بعد از مالیدن سرکه بعد از چند دقیقه پوست کودک را با پارچه گرم و مرطوب تمیز کرده و این عمل را روزی 2 بار به مدت 5 روز انجام دهید .

- نشاسته ذرت : نشاسته ذرت به دلیل داشتن ویتامین 5B  ،  B1،C ، نیاسین ، لیکوپن و تیامین برای پوست کودک بسیار مفید بوده و به نرمی پوست کودک کمک می کند .

- مصرف روغن نارگیل : روغن نارگیل مانند شیر مادر یکی دیگر از شیوه های موجود برای از بین بردن آکنه و جوش نوزادان می باشد . مالیدن روغن نارگیل بر روی پوست نوزاد باعث مرطوب شدن پوست شده و از پوست در برابر باکتری ها محافظت می کند . شباهتی که در شیر مادر و روغن نارگیل وجود دارد وجود لوریک اسید بوده که به تنهایی می توانند با جوش های نوزاد مبارزه کنند .

- مخلوط آبلیمو و عسل : به جرات میتوان گفت که این ترکیب یکی دیگر از مواردی می باشد که تاثیر ضد باکتریایی و ضد التهابی بر روی پوست نوزاد دارد . وقتی این ترکیب روی پوست نوزاد استعمال شود وارد پوست او شده و آبلیمو باعث لایه برداری و عسل هم پوست را تسکین می دهد . برای اینکه به نتیجه مطلوب تر برسید بهتر است که 2 بار در روز این کار تکرار شود .

- رعایت نکات بهداشتی نوزاد : به خاطر حساس بودن پوست نوزادان بهتر است که همیشه پوستشان تمیز بوده زیرا پوستشان مستعد پذیرش عفونت های مختلفی می باشد . و رعایت نکات بهداشتی عبارتند از : تعویض یک روز درمیان ملحفه نوزادان ، تمیز کردن اسباب بازی نوزاد و...  . و حتما شستن دست های خودتان قبل از تماس با پوست کودک ، استفاده از شوینده های ضد باکتری و... را در نظر بگیرید .

- مصرف پودر بچه : این ماده به خشک شدن آکنه در نوزادن و راش های ایجاد شده در نواحی دستگاه تناسلی کمک می کند . بهتر است قبل از مصرف پودر بچه ابتدا نواحی مورد نظر را شسته و سپس خشک کرده و در مرحله بعد پودر را در نواحی مورد نظر پخش کنید .

- استفاده از کرم کالاندولا که یک کرم گیاهی است و گل همیشه بهار ساخته میشود در موارد اگزما و سوختگی و افتاب سوختگی و عرق سوز مناسب است

* منع برخی کارها هنگام جوش زدن بر روی پوست نوزادان

- پرهیز از محلول های قوی و کرم هایی که در آن ها بنزوئیل پروکساید و اسید سالیسیلیک به کار رفته است .

- پرهیز از مصرف برخی صابون ها و لوسیون هایی که باعث بسته شدن منافذ پوست می شوند .

- به هیچ وجه جوش صورت نوزادان را فشار ندهید .

- عدم استفاده از محصولات مراقبت پوست برای بزرگسالان بر روی پوست نوزادان .

درمان جوش صورت با طب سوزنی، درمان جوش صورت با طب سنتی از جمله عبارات کلیدی مقاله فوق هستند.

 

 

 
ثبت نظر

بالا