X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

اصلا طب سنتی چیه و به چی گفته می شود؟

طب سنتی را می توان به کلکسیونی از فنون و علومی از جمله علوم نظری و عملی تشبیه کرد. که این امر موجب پیشگیری از درمان بیماری های جسمانی و روحی می شود. برای اشاره به طب سنتی در ایران باید به 3000 سال قبل برگردیم، که این پیشینگی باعث شده کتاب های بزرگانی از جمله زکریای رازی و به ویژه ابن سینا که شهرت والایی تا امروزه داشته اند به وجود بیایند که قریب به بیش از 500 سال در کشور های اروپایی،آسیایی مورد استفاده قرار گرفته و حتی از ان برای تدریس در دانشکده ها استفاده می شود.

 

علوم شرعی طبابت بر چهار اصل که در طبیعت انسان وجود دارد بر پایه ی اخلاط اربعه تقسیم بندی می شود که می توان به: بلغم مزاج،صفرا مزاج،سودا مزاج و البته بر دو دسته طبع گرم و سرد گروه بندی کرد که با توجه به ویژگی ها و نوع بیمار تحت درمان قرار می گیرد.

 

ریشه ی طب سنتی شرق تهران برپایه ی پیشگیری بیماری ها ( درمان جوش صورت، زیبایی پوست، افزایش قد، درمان ریزش مو و.....) به سبک، زندگی سالم و صحیح اشاره دارد. همواره طب سنتی بر این موضوع تاکید داشته است که باید افراد متناسب با مزاج و خصوصیات خود تغذیه ی مناسبی را انتخاب کنند. طب سنتی بر این باور است که اگر افراد متناسب بر طبیعت مزاج یا ارگانیسم بدن خود غذا های سرد و گرم را تنظیم کند و در مصرف انها افراط و تفریط نکند هیچ گاه دچار عوارض گوارشی،عروقی و ... نمی شود.

 

در حال حاظر می توان گفت که این طب بیماری ها را به بر سه عنصر کلیدی طبقه بندی می کند

 1-بیماری های سوء ترکیبی

2-بیماری های سوء مزاجی

3-بیماری های تفرق و اتصال

 

طب سنتی از ترکیب مواد طبیعی و حیوانی به دست می آید.

 

پزشکان طب سنتی شرق تهران دایماً بر این مسئله پافشاری دارند که استفاده همزمان گیاهان دارویی طب سنتی و دارو های معمول فرد بیمار باعث عملکرد عکس و حتی باعث ایجاد پیامد های جانبی خطرناکی برای وی می شود.

ابن سینا در این باره می گوید: زمانی که بیماری را می توان با داروی تکی درمان کرد به هیچ عنوان از چندین دارو برای درمان بیمار نباید استفاده کرد.

 

   طب سنتی استفاده از مواد غذایی را به 2 دسته زیر طبقه بندی میکند:

 

1: مواد غذایی سرد: ایجاد سستی و بی حالی،ناتوانی عمومی یا ضعف،کاهش نیروی جنسی و افزایش خواب در طول روز و ... می شود.

2: مواد غذایی گرم: باعث ایجاد جوش صورت،افزایش فشار خون،کم خوابی، سرخی پوست یا برافروختگی چهره را به دنبال دارد.

 

در کل مواد غذایی سرد ارزش غذایی منفی و مواد غذایی گرم هم می تواند این نوع ویژگی ها را دارا باشد.ناسازگاری بین مزاج و انتخاب نکردن درست غذا موجب بروز اختلال در اندام های بدن از جمله ریه،قلب،کبد و... می شود.

 

چشم پوشی از علوم و اسرار گذشتگان غیرمنطقی است

تمامی کتب و مکاتبی که برای درمان در این کره ی خاکی معین شده است بر چهار اصل بنیادی منش،دانش،بینش و روش تعریف می گردد.پس از این رو برای تعریف صحیح و گرفتم اصل مطلب باید هر مکتب را به انجام سه کار یعنی: انتخاب صحیح غذا،دارو و برگزیدن سبک و سیاق درمان مناسب در اصول پزشکی تعریف کرد. ولی باید این موضوع را هم واقف بود که مکاتب پزشکی همیشه با شکست و پیروزی هایی به دنبال بوده است و همیشه به سر انجام نرسیده.

این دلایل باعث شده است که اطبا و درمانگران پزشکی،تا به امروزه از علوم و دانش بزرگان و نیاکان استفاده نموده و هرگز به ترک آنها فکر نکرده اند و این را بسیار ناپسند می دانند.این موضوع باعث شده تا سازمان جهانی بهداشت در این سال ها دست به کار شده و کمیته ای برای احیای علوم نیاکان تشکیل دهد تا تمامی جهان برای زنده نگه داشتن طب سنتی خود ترغیب شوند.

 

ایا طب سنتی در بیماری ها مختلف موفق بوده؟

طب ایران در درمان بسیاری از بیماری ها و ناراحتی های مفصلی، استخوانی، گوارشی و بیماری های دستگاه تنفسی موفق عمل کرده است. امروزه درمانگران این مکتب درمانی، بسیاری از بیماری های شایع مانند سرماخوردگی، یبوست و اسهال را که در شیوه درمانی طب رایج بدون درمان یا با درمان های علامتی صورت می گیرد و بیمار غالبا با مصرف داروهای شیمیایی به عوارض جانبی دارویی مبتلا می شود را به راحتی درمان می کنند.

طب سنتی در ایران توانسته بیمارهایی همچون:ناراحتی های گوارشی،مفصلی،استخوانی،تنفسی و ... را با موفقیت به انجام برساند.

 که یکی از مراکز درمان طب سنتی در ایران در شهر قم بنا شده است،نام این مجموعه آل اسحاق است که یکی از فعال ترین موسسات در حوضه ی  طب سنتی می باشد که نام این موسسه برگرفته نام  آیت الله آل اسحاق است.

هم اکنون این موسسه در سه بخش: تولید و ایجاد دارو،پژوهش و تحقیق و درمانگاه تخصصی تشکیل می شود.

 

میزان پتانسیل طب سنتی در ایران

آرزومند هستیم تا در سال های پیشه رو با فارغ التحصیل شدن چندین دانشجو دکترای تخصصی طب سنتی و بهره گیری از میراث برزگانمان بتوانیم با خیال آسوده به گسترش این طب در ایران بپردازیم، البته باید دولتمردان ما هم نیز به موضوع توجه بیشتری داشته باشند تا بتوانیم در گسترش و انتقال علوم به آینده گانمان موفق باشیم

 

 

 

 

 

 

 

بالا