X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

خلال کردن و مسواک زدن و شستشوی دهان

 

خلال کردن و مسواک زدن و شستشوی دهان روایات مکرر و تواتر از ائمه معصومین در باب خلال کردن و مسواک زدن بیان شده است پیامبر (ص) می‌فرمایندبقدری جبرئیل مسواک زدن را بر من تکرار کرد گمان بردم مسواک بر امت من واجب گردید

پیامبر (ص):هر کس در هر روز، دو بار مسواک بزند، سنت پیامبران را استمرار بخشیده است در برابر هر نمازی که بخواند، خداوند برایش پاداش صد رکعت می‌نویسد، از فقر به غنا درمی‌آورد، دهانش خوشبو می‌شود، حافظه‌اش فزونی می‌یابد، فهمش استوار می‌گردد، غذایش گوارش می‌یابد، درد دندانهایش از بین می‌رود، بیماری از او دور می‌گردد و دندانهایش تمیز می‌شود و فرشتگان به واسطه نوری که بر او می‌بینند با او دست می‌دهند.

پیامبر(ص)، با چوب اراک مسواک می‌زدند (به سفارش جبرئیل)

قطره پرسیکا از همین چوب در بازار دارویی ایران موجود است و جهت مشکلات و عفونت‌های دهان و لثه استفاده می‌شود.

پیامبر (ص):چه نیکو مسواکی است زیتون! از درختی خجسته که دهان را خوش‌بو می‌کند و جرم دندان را از میان می‌برد، این مسواک من و پیامبران پیش از من است.

پیامبر(ص)مسواک با نی، ساقه ریحان و انار را نهی کرده‌اند و فرموده‌اند این چیزها رگ جذام را فعال می‌کنند.

امام رضا (ع):

الف) جهت حفظ دندانها: اندازه‌هایی برابر از سوخته شاخ بز نر کوهی + گزمارک (میوه درخت گز) + مشکک (سعد)+ سنبل رومی + و به یک چهارم این مقدار نمک ترکی (نمک بسیار سفید و بلوری) همه را نرم آرد کنند و با آن مسواک بزنند.

ب) جهت سفید شدن دندانها:

کف دریا + نمک ترکی به نسبت مساوی مخلوط نموده و با آن مسواک نمایند.

ج) جهت خوش بو شدن دهان و رفع بلغم دهان: 5 گرم هلیله زرد + 10 گرم خردل + 5 گرم عاقرقرها همه را نرم سائیده و با آن مسواک کنید.

آنچه دهان را خوشبو می‌کند:

مویز- موسیر- پنیر- بادرنجبویه- تره- سعد- کندر- آویشن- نمک- سرمه کشیدن- خضاب کردن- آب نیم گرم- انجیر

 

 

 

 

بالا