X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

تفاوت حجامت وخون گیری از رگ،(فصد رگ) در روایات

    

بعضی از پزشکان طب جدید ،حجامت را قبول می کنند ولی دلیل می آورند که چون در زمان پیامبر (ص) ،خون گیری از رگ وجود نداشته است ووسایل وابزار آن موجود نبوده است وکاری خطرناک محسوب می شده ،به جای آن حجامت انجام می دادند.ولی در حال حاضر ،چون خون گیری از رگ آسان ومرسوم است،نیاز به حجامت وجود ندارد.

 روایات زیر نشان دهنده خون گیری از رگ، (فصدرگ) در صدر اسلام است.وبیانگر تفاوت خواص حجامت و فصد می باشد.ودر متون طب سنتی ایران (ابوعلی سیناوعقیلی خراسانی و...)،در بعضی بیماران حجامت وبعضی فصد رگ را توصیه نموده اند.وازاین دو روش درمانی کاملا آگاهی داشتند وبین اثرات آن ها تفاوت قائل بودند .

 

 

    رسول الله (ص)فرمودند: بهترین درمان، انجام حجامت وفصد می باشد.

 

    رسول الله (ص)  فرمودند: همانا خداوند دردهارا خلق کرده ودواها را نیز برای آن ها قرار داده است .وبهترین درمان برای شما ،حجامت وفصد کردن وخوردن سیاهدانه می باشد.

 

    امام صادق(ع)فرمودند:  خداوند جذام را با خوردن برگ چغندر ورگ زدن (فصد رگ) از یهود برداشت.

 

    طب الرضا(ع):_ برای ازبین بردن باد سودا وکثرت قی (استفراغ)،فصد رگ ونوره کشیدن(واجبی) ،مفید ومؤثر است.

 

    به امام صادق (ع) از بیماری کبد شکایت کردند ، حضرت رگ زنی را دعوت کردند ودستور دادند که ازقدم بیمار، فصد کردند.پس فرمودند انجدان رومی را برای بیماری پهلویش (کلیه) بنوشتند.

 

    امام باقر (ع) ،طبیبی را دعوت کردند تا از کف دست مبارکش فصد کند.

 

    به محضر امام صادق (ع) رسیدند واز جرب وخارش وحرارت بدن شکایت کردند ، حضرت فرمودند :"از رگ اکحل (رگی بر روی بازو) فصد کنند.این دستور اجرا شد ورفع بیماری گردید.

 

    شخصی به امام کاظم (ع) از بیماری جرب که بسیار پیشرفت کرده بود شکایت کرد، حضرت فرمودند:"این مرض از بخار کبد می باشد ،برو وروی پای راست خود را فصد کن ودودرهم روغن بادام شیرین را با آب و کشک مخلوط کن واز این ضماد بر روی محل جرب بگذار واز خوردن ماهی و سرکه اجتناب کن . آن شخص به این دستور عمل کرد و به خواست خدا شفا یافت.

 

    امام جعفر صادق (ع) :برای دختری که در خواب می ترسید وحتی بعد از بیداری، حال او آرام نمی گرفت ،فصد را تجویز فرمودند.

 

    ائمه معصومین (ع)،جهت درمان درد رگ سیاتیک (عرق النساء)، فصد رگ پا را تجویز  فرموده اند.

 

    امام رضا(ع) در طب الرضا(ع) ، نحوه انجام فصد رگ وتمهیدات قبل و بعد از آن را بیان فرموده اند.

 

    بنابرین با توجه به روایات فوق در میابیم که فصد و حجامت در صدر اسلام وجود داشته است اما موارد استفاده از ان متفاوت بوده است و استفاده از حجامت عام تر و بیشتر بوده است

 

  کلینیک تخصصی طب سنتی و یا حجامت شرق تهران  جهت انجام انواع فصد و حجامت آماده ارائه مشاوره به همه  ی شما مشتریان محترم است

 

 

 

 

 
ثبت نظر

بالا