X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

جایگاه درمان با حجامت در دین اسلام

در کتب موجود در طب اسلامی و سنتی روش درمان حجامت به عنوان یکی از ارکانی بوده که در درمان بیماری ها ذکر شده است . در واقع روش درمانی حجامت یک نوع روش خونگیری محسوب شده که برای درمان و پیشگیری یک سری امراض در طب سنتی استفاده می شود 

این روش درمانی یک قدمت تاریخی داشته که حدودا به 7000 هزار سال قبل بر می گردد که در دین اسلام به آن بسیار تاکید شده است . اگر به گذشته برگردیم و نگاهی به کتب اسلامی بیاندازیم، می بینیم که حجامت به عنوان احکام امضائی در اسلام بوده که در طب سنتی یک روش درمانی محسوب می شود . که حتی پزشک ایرانی ما بوعلی سینا از این روش درمانی برای برطرف کردن بسیاری از امراض ها در آن زمان استفاده می کرد .

اگر بخواهیم از نظر علمی به این روش درمانی نگاه کنیم در سال های اخیر تحقیقات زیادی  توسط پژوهشگران و اساتید بسیار متخصص در این زمینه انجام شده است از جمله : دانشگاه شهید بهشتی / برخی کشورهای آسیایی و آمریکایی و دکتر ترابی متخصص طب سنتی و حجامت شرق تهران ....

اگر بتوان از روش درمانی حجامت به صورت علمی و تخصص استفاده کنیم، به هیچ وجه عوارض خطرناکی را بدنبال نداشته بلکه بهتر از روش درمانی داروهای شیمیایی و جراحی ها است .

گذری بر مزیت های درمانی حجامت در طب سنتی:

- نداشتن هیچگونه عوارض جانبی در حین درمان .

- استفاده از این روش درمانی به غیر از 4 ماهه اول زندگی بلامانع می باشد .

- با کمترین تجهیزات می توان بزرگترین و سخت ترین امراض را درمان کرد .

- یک درمان سرپایی بوده و نیاز به تجهیزات پزشکی خاصی نمی باشد .

- به خاطر اینکه حجامت یک دستور دینی بوده علاوه بر تاثیرات بالای درمانی ، باعث تقویت اعتقادات مذهبی می شود .

متاسفانه در جامعه پزشکی ایران اطلاعاتی در خصوص حجامت بسیار ناچیز بوده که حتی در دانشکده های پزشکی نیز در مورد حجامت چیزی تدریس نمی شود . ولی برعکس در کشورهای غربی مانند آمریکا و آلمان و چین به این موضوع به صورت جدی و کلاسیک می پردازند . و به همین خاطر چون پزشکانی به غیر از طب سنتی اطلاعات کافی در خصوص حجامت ندارند آن را به همه بیماران توصیه نمی کنند .

حال بنا را بر این بگذاریم که میخواهیم حجامت انجام دهیم یقینا باید یک سری مراحلی را طی کنیم که شامل :

در ابتدا بعد از معاینات و گرفتن شرح حال بیمار توسط پزشک مکان انجام حجامت ضد عفونی شده و با کمک لیوان حجامت چند دقیقه بادکش انجام می شود . و بعد از اینکه خون در آن منطقه به صورت انبساط در آمد چند خراش روی پوست ایجاد کرده که معمولا بسته به توان جسمی بیمار از آن مقداری خون می گیرند . برخی اینگونه تصور میکنند که اگر با کمک حجامت از بروز برخی بیماری ها پیشگیری کنند ممکن است ضررهایی را برای بدن ایجاد کند ولی اینگونه نخواهد بود . ولی شما می توانید با مراجعه به مراکز مطمئن حداقل هر سال در فصل بهار و یا ماهی یکبار بسته به سنتان حجامت بعدی را انجام دهید . اساسا در هر زمینه ای یک سری ممنوعیت هایی نیز وجود دارد که روش حجامت از آن مستثنی نیست و ممنوعیت ها عبارتند از :

- زنان باردار تا قبل از 4 ماهگی مجاز نیستند .

- دوره سیکل زنان .

- کسانی که کمبود پلاکت خونی دارند .

- اشخاصی که دچار کم خونی شدید میباشند

مقایسه اجمالی در خصوص اهدای خون و حجامت

وقتی خونی را اهدا می کنید با کمک سوزن از ورید به اندازه 450 سی سی خون گرفته ولی در حجامت به صورت مکش از مویرگ های پشت این عمل انجام  میشود.طبق مطالعات بدست آمده بین خون حجامت و خون وریدی تفاوت هایی مانند رنگ و غلظت خون وجود دارد . وقتی از مویرگ های پشت بدن خون خارج می شود سیاه و غلیظ بوده و دارای مواد زائد مانند چربی ، اوره و ... است ولی در خون تازه وریدی اینگونه نیست . خاصیت بعدی حجامت که در اهدای خون دیده نمی شود این است که باعث بالا رفتن سیستم ایمنی بدن و هورمون ها شده و از برخی بیماری ها پیشگیری می کند .


البته از یاد نبرید که با انجام حجامت باید یک سری آداب و مراقبت هایی را قبل و بعد از آن را رعایت کرد که عبارتند از :

 

نسخه پزشکان طب سنتی شرق تهران در خصوص نکاتی که قبل و بعد از حجامت باید رعایت شود:


* به هیچ وجه با شکم گرسنه حجامت نکنید .

(به نقل از امام رضا می فرمایند وقتی با شکم سیر حجامت انجام شود بعد از انجام حجامت تمام سموم از خون حین حجامت دفع می شود )

 

* حدودا 12 ساعت قبل از حجامت سیگار کشیدن ممنوع می باشد .

* برای جلوگیری از غلظت خون آب انار ، عسل ، ماء الشعیر یا مایعات فراوان و ... بنوشید .

* در آوردن انگشتر عقیق از انگشتان دست هنگام حجامت .

* برداشتن عینک از روی چشمان خود هنگام حجامت کردن .

* بعد از حجامت تا 12 ساعت از کشیدن سیگار خودداری کنند .

* به مدت یک  روز از انجام حرکات ورزشی و کارهای سنگین جلوگیری کنند .

* حدود 12 ساعت قبل و بعد حجامت همخوابی صورت نگیرد .

* از رفتن حمام تا چند ساعت خودداری کرده زیرا ممکن است خراش های ایجاد شده عفونت کنند .

 (امام یازدهم سفارش می کردند که حتما بعد از حجامت از آب انار و انار شیرین استفاده کرده تا خون های موجود در بدن تصفیه شوند)

* رعایت یک سری نکات دینی در زمان انجام حجامت:

در ابتدا عرض کردم که حجامت یکی از توصیه های دینی ما مسلمانان است و به همین منظور باید یک سری آدابی را در هنگام انجام دادن آن رعایت کنیم مانند :

* حتما باید به صورت چهار زانو و رو به قبله ایستاد .

* حتما باید هر دوتا هم حجامت کننده و حجامت شونده باید با وضو باشند .

* تلاوت آیت الکرسی قبل از شروع حجامت .

* خواندن دعای مخصوص حجامت .

* خواندن صلوات به هنگام حجامت .

* تبریک گفتن به شخص حجامت شونده .

* جلای چشم با دیدن اولین خون هنگام حجامت .

البته از یاد نبریم که شفای بیمار به خواست واراده خداوند متعال بوده و این روش ها و پزشکان فقط وسیله ای برای درمان می باشند .

حجامت شرق تهران با رعایت کلیه نکات بهداشتی و اصولی با سرپرستی و مدیریت دکتر ترابی و با داشتن کادری مجرب و حرفه ای آماده خدمت رسانی به همه ی شما متقاضیان و مشتریان عزیز و ارجمند می باشد

ادرس مطب دکتر ترابی:

ميدان رسالت،خيابان هنگام،بالاتر از تقاطع فرجام،پلاك ٩٥، واحد٣

(روزهاي زوج ساعت 17  تا 20 )

 
ثبت نظر

بالا