X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

گذری بر روند افزایش قد در بین کشورهای مختلف

 آیا تاکنون به واژه قد فکر کرده اید و از خود پرسیده اید که به چه مفهومی می باشد؟  در اصطلاح تعریفی که از این واژه کرده اند این است که از نوک سر تا نوک پا ها به شکل عمودی در افراد را می گویند . اگر به طور کلی در نظر بگیریم میبینیم که به شکل پیوسته در برخی کشورها یک افزایش قدی داشته ایم تا حدی که کودکان بعد از زمان رشد دارای قدی بلند هستند . پژوهشگران و متخصصان به این نتیجه رسیده اند که این افزایش قد در افراد می تواند یکسری مزیت ها و معایبی را برای شخص به همراه داشته باشد که عبارتند از

افرادی که دارای قدی بلند هستند بدنشان نسبت به بیماریهای قلبی و عروقی و دیابت و... مقاوم تر بوده ولی متاسفانه خطر مبتلا شدن به سرطان در کمین این افراد می باشد . به خاطر اینکه بدنشان حجم کمتری چربی در خود جای داده است به همین منظور به بیماری های قلبی و عروقی کمتر مبتلا می شوند . وقتی حرف از متوسط قد افراد به میان می آید منظورمان متوسط قد افراد بزرگسال در یک جامعه می باشد . مثلا در داخل کشورهای توسعه یافته مردان کمتر از 162 و زنان کمتر از 149 سانتی متر جزء افراد قد کوتاه قلمداد می شوند . بگذارید یک مثال دیگر بزنم در عصر حاضر در اروپا افزایش قد به یک هنجار تبدیل شده که زنان کمتر 157 و مردان کمتر از 170سانتی متر شامل افراد قد کوتاه هستند . با تحقیقاتی که سالیان درازی است که پژوهشگران انجام می دهند متوجه شده اند که کوتاهی قد در افراد می تواند به دلیل وجود برخی بیماری ها باشد . گرچه عوامل محیطی و فرهنگی و ژنتیک و عدم رشد به موقع هورمون ها و تغذیه نادرست در بین اقشار جامعه می تواند در بزرگسالی منجر به کوتاهی قد شود .

در ادامه بحث امروز می خواهم یک مقایسه ای در خصوص افزایش قد بین اقشار مختلف جامعه از ایران گرفته تا کشورهای اروپایی و ... انجام دهم . لازم دانستم که کمی هم در خصوص قد شیر زنان ایرانی با هم به گفتگو بنشینیم . خوشبختانه در خصوص افزایش قد در زنان ایرانی نسبت به کشورهای دیگر هیچ کمبودی دیده نشده و زنان ایرانی شامل بلند قد ترین زنان محسوب می شوند . در کشور ما ایران از نظر شخصیت اجتماعی اگر در بین زنان و مردان کمی تامل کنیم افزایش قد در افراد بسیار در رده ی بالای اجتماعی قرار گرفته است .  بر اساس اسناد موجود می بینیم که مردان ایرانی بیشترین افزایش قد را داشته اند که بین سالهای 1914 تا 2014 به طورمیانگین 16.5 سانتی متر افزایش قد داشته اند . که با این افزایش قد در این دوره ایران توانسته از رتبه 181 به 68 تغییر کرده که رشد بسیار خوبی می باشد . که با روند رشد افزایش قد در طی این چند سال زنان کره جنوبی نیز توانسته اند با رشدی بالغ بر 20.2 سانتی متر در صدر نخست جدول قرار بگیرند . گرچه این مقایسه ها در بین برخی کشورها حالت صعودی و یا برعکس وجود دارند که این عدم افزایش قد می تواند به تغذیه و محیط زیست و... در کودکان برگردد . و ما باید به نحوی این شرایط را برای کودکانمان فراهم کنیم که آن ها مطمئن شوند که بهترین شروع زندگی را ما والدین برای کودکانمان رقم زده ایم . همانطور که میدانیم کشور آمریکا و فنلاند و ژاپن از نظر درآمد از پر درآمدترین کشورهای جهان می باشند که متاسفانه افزایش قد در این کشورها ثابت مانده است . که این وضعیت نا بسمان در خصوص افزایش قد می تواند در این کشورها به نحوه ی نادرست تغذیه ی افراد بستگی داشته باشد . ولی برعکس در کشورهایی مانند شرق آسیا و آمریکای لاتین و اسپانیا و ... همچنان رشد چشم گیری در خصوص افزایش قد داشته اند .

در چند ساله گذشته یکی از مراکز تحقیقاتی اعلام کرد که افراد بلند قد شانس بهتری در زمینه اقتصادی دارند به همین دلیل کسی نمی خواست این شانس را از دست بدهد . ولی برایشان این موضوع روشن نشده بود که با وجود افزایش قد به شیوه های نادرست نیز ممکن است یکسری اختلالاتی در سلامتیشان ایجاد شود . البته یادمان نرود که افزایش قد در جوامع مختلف تعاریف مختلفی دارد یعنی برای هر منطقه جغرافیایی باید قد استاندارد همان منطقه را در نظر گرفت . به گونه ای که شرایط زیست محیطی کشورهای مختلف در افزایش قد افراد آن منطقه نیز دخیل می باشند . طبق آخرین شاخص های استانداردی که برای افزایش قد در زنان در نظر گرفته اند 160 سانتی متر می باشد و بر این اساس زنان ایرانی در جایگاه خوبی قرار دارند . بعد از اینکه از افزایش قد زنان و مردان ایرانی گفتیم حال سراغ سایر کشورهایی که از سوء تغذیه رنج می برند رفته و یک مقایسه ای را انجام می دهیم .

* نیجریه : به دلیل اینکه مردم ساحل نشین کشور نیجریه از سوء تغذیه شدید رنج می برند به همین خاطر ساکنین این کشور دارای قدی کوتاه می باشند . و این کوتاهی قد و رشد نامناسب کودکان باعث شده که سازمان های مختلف مانند یونیسف وضعیت نا مناسب نیجریه را بیشتر تحت نظر بگیرند .

* اندونزی : طبق آمار بدست آمده کوتاه قد ترین مردم آسیایی در کشور اندونزی می باشند که متوسط قد در بین این افراد حدود 151 سانتیمتر می باشد .

* بولیوی : کوتاه قد ترین انسانهای روی کره زمین مردم بولیوی هستند که متوسط قد بین آن ها 150.5 سانتی متر بود و از فقیر ترین کشورهای آمریکای جنوبی می باشند . آماری که در این شهر از نوزادان گرفته اند حاکی بر این است که بیشتر از 42% از نوزادان متولد شده کوتاه تر ازحد طبیعی هستند و منشاء آن تغذیه نادرست است .

* فیلیپین : زنان باردار در فیلیپین به خاطر موقعیت بد تغذیه ای که دارند نمی توانند به جنین داخل شکم خود رسیدگی کنند تا کودکانی با شرایط مناسب را به دنیا بیاورند . و به همین منظور کودکانی که به دنیا می آیند بدون استثناء دارای قد کوتاهی هستند که در آینده با مشکلات شدیدی روبرو می شوند .

* پرو : شهر پرو در کشور آمریکای جنوبی واقع شده که مردمان این مناطق به خصوص کسانی که در مناطق کوهستانی و جنگلی هستند دارای سوء تغذیه شدید میباشند . که عوامل زیادی در کوتاهی قد ساکنان این منطقه وجود دارد که شامل قحطی و بیماری و کمبود غذا و ... می باشد که متوسط قد مردان و زنانش 157.5 سانتی متر است .

و در پایان جالب است بدانید که، یکی از کشورهایی که دارای سوء تغذیه است ولی شرایطش بهتر از سایر کشورها است کشور هند بوده که متوسط قد زنان و مردانش 158 سانتی متر است .

 

 

 

 

بالا