X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

آیا گیاهان در افزایش قد تاثیر مثبتی دارند ؟

   در ضرب المثل چینی آمده کسی که قد بلند است، زیباست زیرا قد رابطه مستقیمی با جذابیت دارد که به عنوان یکی از شاخصه های جذابیت در زنان و مردان می باشد . به عنوان نمونه اگر شما پدر و مادر عزیز دارای قد کوتاهی هستید نباید انتظار این را داشته باشید که فرزندانتان دارای قدی بلند باشند چون یه طرف قضیه شما نقش دارید . در مطالب قبلی گفتیم که در سن نوجوانی (دوره طلایی) اوج رشد فرزندانتان می باشد ولی اگر در این دوره به رشد کافی و افزایش قد مناسبی نرسیده نگران نباشید . به توصیه پزشکان گیاه خواری می تواند نقش مهمی در سلامت فرد داشته باشد و تاثیر زیادی در ترشح هورمون ها در بدن دارند . شاید برایتان جالب باشد با خوردن برخی گیاهان شما می توانید به افزایش قد خود کمک کنید پس برای اینکه دارای قدی بلند شوید به مطالب زیرا توجه کنید .

در ادامه به خواص برخی گیاهان دارویی که می توانند در افزایش قد افراد به ویژه کودکان در حال رشد اثر بخشی فوق العاده ای بگذارد، می پردازم.

این گیاهان  عبارتند از :

- ریواس : این گیاه خودرو دارای ساقه های ضخیم و کوتاه بوده که در آمریکا این گیاه را به عنوان یک میوه میل کرده و در غذاهای اصلی خود استفاده می کنند . یکی از مزیت های این گیاه این بوده که هورمون رشد را در بدن ترشح کرده و به همین منظور در افزایش قد بسیار کمک کننده است .

- کولارد سبز : این گیاه در کشورهایی مانند برزیل و آمریکا و پرتغال بیشتر کشت می شود و از خانواده کلم ها می باشد . این گیاه مغذی دارای ویتامین C ، ویتامین K، انواع فیبر و برخی مواد ضد سرطان داشته که در افزایش قد برای همه افراد در هر سنی بسیار مناسب است .

- اسفناج : این گیاه در جنوب غربی آسیا بیشتر کشت شده و دارای کلسیم ، ویتامین ، آهن و فیبر بوده و به دلیل این عناصر موجود در اسفناج تاثیر مثبتی در افزایش قد دارد .

- شلغم : در اصل این گیاه در مناطق گرمسیر رشد کرده ولی امروز در بیشتر مناطق شاهد رشد این گیاه مفید هستیم این گیاه یک نظمی  به ترشح هورمون ها می دهد . و این گیاه پرخاصیت دارای ویتامین ، فیبر، پروتئین ، چربی و کلسترول، می باشد که در بدن بسیار برای افزایش قد مسمر ثمر می باشد .

- بامیه : این گیاه را در مناطق مختلف به نام های بیندی و انگشتی می شناسند و این گیاه حالت ملین دارد . و مواد مغذی موجود در این گیاه شامل انواع ویتامین‌ها ، مواد معدنی ، کربوهیدرات ، آب و فیبر می باشد که باعث افزایش همورمون رشد پس از  نوجوانی می شود .

- لوبیا : با وجود پروتئین زیاد در این گیاه هورمون های رشد را تحریک کرده و سپس باعث ترشح هورمون رشد شده و در نهایت به افزایش قد در افراد کمک می کند . این گیاه از گروه گیاهان مغذی بوده و دارای انواع ویتامین‌ها ، پروتئین‌ها ، کربوهیدرات‌ها ، اسید فولیک و فیبر می باشد .

- کلم بروکلی : این گیاه را میتوان در دسته کلمها جای داده و این گیاه بدون شک یکی از مواد غذایی سالم بوده که برای کودکان در حال رشد بسیار مفید است . و عناصر موجود در این گیاه عبارتند از : ویتامین C، انواع مختلف فیبرها ، مواد ضد سرطان و آهن که این عناصر باعث تحریک هورمون رشد می شوند .

- نخود فرنگی : به خاطر وجود فولیک اسید و ویتامین B6 در این گیاه نقش مهمی در افزایش قد ایفا کرده که در برابر گرفتن رگ ها در قلب جلوگیری می کند . عناصر تشکیل شده در این گیاه شامل پروتئین ، ویتامین ، انواع فیبر و مواد معدنی بوده و در رده گیاهان پر طرفدار می باشد .

- کلم بروکسل : شکل ظاهری این گیاه مانند کلم پیچ بوده ولی در اندازه بسیار کوچک و غالبا بر روی یک ساقه کلم بروکسل چندین کلم می روید . در هنگام خرید این گیاه سعی کنید که هرچه ریزتر را خریداری کرده زیرا بهتر و خوش خوراک تر بوده زیرا  اندازه های درشت آن به تلخی می زند .  عناصر موجود در این گیاه باعث شده تا هورمون های رشد بیشتر فعال شده و در برخی موارد دوباره هورمون های رشد را به کار می اندازند .

این گیاه در دسته کلم ها جای دارد و دارای مواد مغذی مانند : ویتامین ، مواد معدنی ، پروتئین ، آهن، فیبر و … می باشد . و امروزه به خاطر مغذی بودنش در بین خانواده ها جایگاه خوبی پیدا کرده که بیشتر در مصارفی مانند سالاد و دسر و ترشی و ... استفاده می کنند .

- بوک چوی : این گیاه شامل خانواده کلم ها بوده که دارای کالری بسیار پایین بوده و به عنوان کلم چینی مردم آن را می شناسند . به شما پیشنهاد میکنم اگر میخواهید یک  برنامه تغذیه ای سالم داشته باشید حتما این گیاه را در برنامه غذایی خود بگنجانید . عناصر موجود در این گیاه شامل فسفر، روی ، سدیم ، مس ، منگنز ، سلنیم ، نیاسین ، فولیت ، چولین ، بتاکاروتن و ویتامین K می باشد .

 

تاثیر مصرف جوانه ها در افزایش قد

تقریبا همه ی ما مشاهده کرده ایم، وقتی به فروشگاه ها برای خرید میرویم میبینیم که در قفسه ها انواع جوانه های مختلفی مانند (جو ، گندم ، یونجه و...) به فروش می رسند . به دلیل بالا بودن ارزش غذایی این جوانه ها، تمام آنها در افزایش قد و سلامتی بدن فرد در کودکی بسیار نقش دارد .

شاید برایتان جای سوال باشد مگر چنین چیزی ممکن است ؟

بله به خاطر وجود قوه میانه در دانه ها در یک دوره مجددا حیاتش را شروع کرده که باعث بالارفتن مواد مغذی اش شده و سپس در افزایش قد تاثیر می گذارد . البته لازم به یادآوری است که ارزش غذایی دانه ها با جوانه هایشان متفاوت بوده که هر کدام در جایگاه خودش دارای ارزش چشمگیری می باشند . در ضمن جوانه زدن در دانه ها باعث شده که پروتئین آنها بالاتر رود پس با این وجود سعی کنید قبل از مصرف دانه ها به مرحله جوانه زدن برسند . به خاطر اینکه سطح پروتئین دانه بالا می رود مقدار پورین و پریمیدین جوانه ها هم بالا رفته که بیشتر در افرادی که بدنشان نیاز به تکثیر مجدد سلول دارد مناسب است . شما میتوانید از جوانه های آماده و یا جوانه ای که در منزل تهیه میکنید به شکل های مختلف استفاده کرده تا فرزندانتان از خوردن آن لذت ببرند . به باور برخی که تف دادن جوانه باعث میشود که سطح ارزش غذایی اش کم می شود ولی اینگونه نیست و باز هم دارای همان خاصیت می باشد .

صحت و سقم متفاوت بودن ارزش غذایی جوانه ها

به طور کلی از نظر اندازه پروتئین ، ویتامین ، چربی و ... در جوانه ها به یک اندازه بوده ولی در برخی جوانه ها ترکیباتشان با هم متفاوت است . مثلا برخی جوانه ها برای کاهش درد قاعدگی و یا برخی اشتها آور و یا برعکس و ... می باشند ولی در کل همه آنها برای افزایش قد بسیار مناسب هستند .

آیا مصرف جوانه ها در افراد متفاوت است ؟ 

به طور کلی نمی شود بسته بندی خاصی کرد که چه کسانی از چه جوانه ای مصرف کنند و یا برای درمان چه بیماری از کدام جوانه میل کنند . ولی بر اساس آزمایشات مختلف پزشکان دریافتند که جوانه نخود و لوبیا برای زن باردار بسیار مفید بوده و در افزایش قد کودکش می تواند نقش داشته باشد . ولی به طور کلی در همه جوانه ها سلنیوم وجود داشته پس به شما پیشنهاد می کنم که حتما فرزندان خود را از خوردن این جوانه های مختلف محروم نکنید . تا در آینده شاهد قدی بلند از کودکان خود باشید .

بهترین روش برای بالا بردن جذب مواد مغذی در جوانه ها

موادی که در جوانه ها هستند خودشان به تنهایی جذب کاملی داشته و نیاز به کار خاصی نبوده و می توانید به تنهایی از آنها در طول روز استفاده کنید . و در کل خوردن جوانه ها هیچ محدودیت سنی نداشته و برای همه مناسب بوده مگر در شرایط خاص مثلا اگر کسی فابیسم دارد خوردن جوانه باقلا را پزشکان توصیه نمی کنند .

شرایط و مدت نگهداری از جوانه ها

وقتی دانه ای را به صورت خشک در جایی نگه داری کرده ایم خیلی احتمال فاسد شدنش کم بوده ولی در صورت جوانه زدن این شرایط تغییر می کند .به خاطر وجود آب زیاد در آن ها باید در یخچال نگهداری کرده و عمر مفیدشان 2 تا 6 روز بوده زیرا بعد از این مدت تغییر رنگ و مزه می دهند .  به شما توصیه میکنم که اگر این جوانه ها را درمنزل تهیه کرده اید چون نکات بهداشتی را رعایت می کنید نیازی به شستن آن ها قبل از مصرف نیست . ولی اگر آنها را به صورت آماده میخرید حتما برای اطمینان بیشتر آنها را در یک آبکشی بشویید . هدفم از این مقاله این بوده که به شما یک راهکار جدید برای افزایش قد کودکانتان ارائه کنم و امید وارم که این مطالب برایتان مفید بوده باشد .

و در کلام پایانی به شما خوبان قول میدهم که اگر در زندگی یک برنامه صحیح تغذیه ای داشته باشید، براحتی  میتوانید، در مسیر درست  سلامتی و افزایش قد قرار بگیرید.

 

 

 

بالا