X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

راه های درمان افزایش قد از کودکی تا کهنسالی

       این روزها وقتی در محافل مختلف شرکت می کنیم شاهدیم، دغدغه بیشتر جوانان در مورد افزایش قد می باشد . و برایشان جای سوال است که آیا با وجود بالا رفتن سنشان آیا می توانند به درمان افزایش قد به روش های مختلف به خود کمک کنند . روند رشد قد در دخترها تا ( 18 - 20 سالگی ) و در پسرها تا (24 سالگی) ادامه داشته و مسئولیت این عمل بر عهده هورمون رشد که توسط هیپوفیز ترشح می کند است . البته همیشه این هورمون رشد ترشح نمی شود بلکه تا سن بلوغ ادامه خواهد داشت که بعد از سپری کردن بلوغ و کاهش هورمون افزایش قد کمی سخت تر می شود . زیرا بعد بلوغ اپی فیز استخوانهای بلند بسته شده و تمام نقاط باقیمانده به استخوان تبدیل شده و در آن موقع دیگر استخوانهای بلند نمی توانند به رشد خود ادامه دهند . شاید سوالی که برای اکثر جوانان پیش بیاید این باشد که بعد از توقف رشد آیا روش های مختلف می تواند آن ها را برای رسیدن به قد ایده آل کمک کند . در پاسخ باید عرض کنم که خیر زیرا در هر روشی ممکن است یکسری عوارض جبران ناپذیری را برجای بگذارد که راه را برای مشکلات بعدی باز کند . ولی این نوید را می دهم که می توان با  مراجعه به مرکز تخصصی  طب سوزنی شرق تهران و با روش های دیگر که در زیر به آنها اشاره می کنم می توانید چند سانتی متر به اندازه قد خود اضافه کنید .

* روش رژیم درمانی و تغذیه کافی برای افزایش قد

اساسا تغذیه مناسب در کل برای سلامت فرد نقش حیاتی داشه و به طبع می تواند روی افزایش قد نیز تاثیر مثبتی داشته باشد . برای اینکه هر فردی به یک قد و وزن متعادلی برسد باید رژیم مناسبی داشته باشد و در این رژیم باید کلسیم و فسفر و ید و ... را جای دهد . در ادامه مقاله اسامی یکسری مواد غذای را که برای رشد و افزایش قد کودکان مهم است را ارائه می کنم که عبارتند از :

(هویج / زرده تخم مرغ / گوشت گوساله / ماهی / جگر / سبزیجات / سیب زمینی / مغزها / گوشت مرغ / لوبیا و نخود / میوه / شیر و لبنیات )

اگر سلامت جسمی فرزندانتان برای شما اهمیت دارد حتما مواد گفته شده را در برنامه غذایی روزانه شان قرار داده تا از کودکی استخوانهایشان مستحکم شوند .

* نقش بمب ویتامین D (خورشید)

متاسفانه با خانه های آپارتمان نشینی در شهرها دریافت این ویتامین با ارزش کمرنگ تر شده است . پزشکان توصیه میکنند که کودکان حتما روزی چند ساعت در مقابل خورشید قرار بگیرند تا از طریق پوست این ویتامین را جذب کنند . و بهترین زمان برای دریافت این ویتامین در صبحها و عصرها می باشد زیرا اشعه نور خورشید به شما مستقیم نمی تابد و دیگر شما نگران سوختگی پوست توسط خورشید نیستید .

* نقش خواب آرام و کافی در افزایش قد

آیا میدانستید هورمون رشد چه زمانی شروع به فعالیت می کند ؟ بله وقتی در حال خواب هستید این هورمون ها شروع به ترشح کردن کرده و بهترین زمان خواب ساعت 10 است . البته جای دارد به این نکته هم توجه کنید که نحوه خوابیدن هم در رشد و فرم گرفتن استخوانها بسیار اهمیت دارد پس به این نکته هم در فرزندان خود توجه کنید .

* روشهایی‎ برای پیشگیری از کاهش قد در بزرگسالی

همانطور که گفتم به درمان افزایش قد تا یک سنی مجازیم که بعد از آن فایده ای نخواهد داشت و به همین منظور بزرگسالان باید روشهایی را برای این منظور انجام دهند . به عنوان نمونه باید بزرگسالان از کشیدن سیگار خودداری کنند و استراحت کافی و انجام ورزش های قدرتی و تغذیه مناسب و بدن خود را همیشه سیراب نگه دارند . و در کلام پایانی با آزمایشات مختلف متخصصان دریافتند که عواملی مانند ژنتیک و جنس و برخی اختلالات پزشکی و تغذیه و ورزش می تواند در افزایش قد نقش داشته باشند .


مطالب مرتبط:

گذری بر روند افزایش قد از کودکی تا بلوغ

صحت و سقم وجود افزایش قد در دوره ایران باستان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بالا