X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

صحت و سقم مصرف مکمل های ورزشی بر ریزش مو

امروز در این مقاله به استفاده بیش از اندازه مکمل های ورزشی که موجب ریزش مو شده می پردازم و سپس راههای درمان ریزش مو از مصرف مکمل ها را ارائه میکنم. اگر سری به باشگاه های بدنسازی زده باشید می بینید که افراد از یکسری مکمل ها استفاده می کنند که مصرف آن ها در دراز مدت ممکن است باعث ریزش مو شود . آیا میدانید دلیل مصرف افراد از این مکمل ها چیست ؟ برخی افراد بدون تجویز پزشک و خودسرانه برای افزایش حجم ماهیچه های خود استفاده کرده که عوارض جبران ناپذیری را بدنبال دارد . که بخشی از این عوارض ها می تواند بر روی پوست و موی افراد تاثیر مخربی به جا بگذارد . که سپس این افراد باید به رفع مشکلات به وجود آمده مانند ریزش مو که از مصرف بیش از اندازه مکمل های ورزشی ایجاد شده به درمان ریزش موی خود بپردازند .

خوانندان عزیز و ارجمند توجه بفرمایید که یکی از مهم ترین و نتیجه بخش ترین راه برای  درمان ریزش مو مراجعه به مراکز طب سوزنی شرق تهران می باشد.

عوارض مصرف تستوسترون در کوتاه مدت بر مردان

از دیدگاه متخصصان این عوارض ناشی از مصرف تستوسترون عبارتند از :

* اگر شما از آن دسته مردهایی هستید که به طور ژنتیکی به ریزش مو دچار هستید مصرف این مکمل های ورزشی می تواند این ریزش ها را تشدید کند .

* به نظر پزشکان مصرف این مکمل ها حتی در دوز پایین اثرات منفی را بر جای میگذارد مثلا اگر فردی در میانسالی باید دچار ریزش مو شود در جوانی می شود .

* از  دیگر عوارض مصرف این مکمل این است که در فرد غدد چربی به صورت غیر طبیعی بزرگ شده و ممکن است روی پوست فرد جوش و آکنه ایجاد شود . که درمان این جوش ها می تواند تا 6 ماه طول بکشد زیرا حتی با قطع مکمل به دلیل قوی بودن تا مدت ها اثرات خود را در بدن برجای می گذارد .

* با بزرگ شدن غیر طبیعی ماهیچه ها الیاف پوست پاره شده و خطوطی قرمز رنگ در سطح پوست ایجاد شده که به مرور زمان سفید شده و برای همیشه باقی می ماند .

عوارض ناشی از مصرف استروئیدهای آنابولیزان

 به گفته پزشکان پوست و مو مصرف این دارو می تواند باعث ایجاد موهای زائد و یا ریزش مو در افرادی که مستعد به ریزش مو هستند شود . زیرا با مصرف این دارو در بدن هورمونی به نام دی‌هیدروتستوسترون تولید شده که بیشتر در ناحیه سر افراد این هومون می باشد . که این هورمون به وجود آمده فولیکول های مو را به سمت ریزش زودرس هدایت کرده که در ابتدا موها نازک شده و کم کم به شکل کرکی تبدیل می شوند . که بعد از حالت کرکی شکل شدن کرک ها به مرور زمان از بین رفته و در آن وقت فرد باید فکری برای درمان ریزش مو خود انجام دهد .

عوارض ناشی از مصرف داروی آسیترتین و ایزوترتینوئین

بیشتر پزشکان افرادی که در سن بلوغ دچار آکنه و جوشهای غرور جوانی می شوند این داروها را تجویز می کنند که عوارضی بر روی مو خواهد داشت . البته از یاد نبریم که با برطرف شدن جوش ها و قطع داروها مشکل ریزش مو نیز در افراد برطرف می شود .

اساسا داروهای دیگری مانند (دارو ضد افسردگی ، دارو ضد انعقاد خون ، دارو ضد فشارخون ، دارو ضدالتهاب و...) در بازار وجود دارند که ممکن است باعث ریزش مو در افراد شود . این قرص ها چون با تجویز دکتر داده می شوند برای درمان مشکلات مختلف در افراد به همین خاطر جای نگرانی نبود چون زیر نظر پزشک آن ها را مصرف می کنید .

عوارض مزیت استفاده از مصرف استروئیدها ، کراتین

اساسا هر دو مکمل  (استروئیدها ، کراتین) دارای معایب و مزایای هستند که به آنها در این بخش به طور خلاصه می پردازم .

 در این چند سال مقالات متعددی در خصوص این دو مکمل زیاد منتشر شده است و به همین خاطر سطح آگاهی افراد به نسبت گذشته بالاتر رفته است . به جرات میتوان گفت که کراتین جایگاه خوبی در بین ورزشکاران پیدا کرده که آزمایشات زیادی در خصوص اثرات مثبت آن که در زمینه افزایش حجم عضلات است صورت گرفته است . اساسا به صورت طبیعی کراتین در موادی مانند گوشت و ماهی یافت می شود که کراتین در بدن به کراتین فسفات تبدیل می شود . و سپس کراتین فسفات باعث ایجاد ماده ای به نام دنوزین تری فسفات در بدن شده که باعث می شود انرژی مورد نیاز عضلات و سلول های بدن تامین شود . می توان به معایب استروئید ها به پرخاشگری های ورزشکاران اشاره کرد که بیشتر این پرخاشگری در کشتی گیران و وزنه برداران و بدنسازان دیده می شود . اگر مکمل استروئید تحت نظر پزشک صورت گیرد بلامانع بوده  زیرا به بهبود سلامت و تندرستی شما کمک کرده و در عضله سازی زودتر به هدف خود می رسید . و پزشکان این مکمل را برای افرادی که بیماری هایی مانند سرطان مبتلا هستند و عضلاتشان تحلیل رفته و یا مردانی که دچار بلوغ دیر رس هستند را تجویز می کنند .

و در کلام پایانی خرید و فروش این مکمل بدون تجویز پزشک غیر قانونی بوده و دارای مجازات سنگینی از نظر قضایی می باشد .

 


 

مطالب مرتبط:

نقش و عملکرد ویتامین ها در درمان ریزش مو

نگاه اجمالی به اهمیت موها و درمان ریزش مو در تاریخ بشر

 

 

 
ثبت نظر

بالا