X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

نگاه اجمالی به اهمیت موها و درمان ریزش مو در تاریخ بشر

    یکی از نعمتهایی که خدا به ما عنایت کرده مو بوده، که متاسفانه در حال حاضر عده ی زیادی از مردم با این نعمت فوق العاده زیبا دجار مشکل شده اند، از مهمترین این مشکلات می توان به ریزش مو اشاره کرد. هدف ما در این مقاله و مقالات آتی این است که شما را با درمان ریزش مو و نکات بسیار ارزنده در این خصوص آشنا کنیم.

 در این مقاله می خواهم از تاریخچه تا بهداشت آن که میتواند در ریزش مو  نقش داشته باشد صحبت کنم . اساسا این نعمت خدا در طول تاریخ همیشه به عنوان یک علامت و سمبل برای انسان ها شامل می شد که از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است . اگر تاریخ گذشته گان خود را در زمان های مختلف با قومیت ها و نژادهای مختلف ورق بزنیم می بینیم که مو در جایگاه مهمی قرار داشته است . به عنوان مثال در چند سال گذشته جسد یک مردی در اطراف یخچالهای مرز اتریش و ایتالیا پیدا کردند که شباهت این مرد به مردان امروزی بوده است . منظورم از شباهت این است که مانند مردان امروزی به موها و ریش های خود اهمیت داده و همه موهایش مرتب و کوتاه بوده است . که در نگاه اول باستان شناسان فکر کردند که این جسد به تازگی مدفون شده ولی با آزمایشات مختلف متوجه شدند که این جسد برای 5 هزار سال پیش بوده است . پس میتوان نتیجه گرفت که در دوران های قدیم افراد نیز مثل حال به مو و زیبایی خود توجه می کردند . اگر بخواهیم از دید پزشکی به این قضیه نگاه کنیم متوجه می شویم که در علم پزشکی در گذشته راه های مختلفی برای درمان ریزش مو بوده است .

حال به چند نمونه از علوم پزشکی در دوران باستان اشاره می کنم مثلا :

در طب سنتی مصریان یک پمادی بوده که از چربی کروکودیل و مدفوع اسب آبی به اندازه مساوی تهیه کرده و برای درمان ریزش مو در آن زمان استفاده می کردند . در یونان پزشکی به نام بقراط اولین کسی بود که به مشکل طاسی مردان پی برده و وی معتقد بوده مردانی که قبل از بلوغ اخته می شوند دچار طاسی نمی شوند . که وی با آزمایشات مختلف توانست برای جلوگیری از ریزش مو محلولی که از مخلوط زیره سبز، مدفوع کبوتر، ترب کوهی و گزنه را اختراع کند . پس می توان به جرات گفت که موها در بین اقوام مختلف چه در گذشته و چه در عصر حاضر دارای اهمیت فراوانی از نظر اجتماعی و فرهنگی و مذهبی بوده است .

گذری بر تراشیدن مو در قرون وسطی

 

تاریخچه تراشیدن مو به 100 هزار سال پیش یا به قول معروف همان عصر هجر بر می گردد که برای اولین بار انسان های نئاندرتال شروع به تاتو و تراشیدن بدن کردند . که در آن زمان انسان های غارنشین به کمک دو صدف ابزاری به اسم موچین را ابداع کردند که به کمک آن موهای بدن خود را بیرون می کشیدند . البته این ابزار امروزه به شکل های جدید تری در بازار بود و جزء یکی از محبوب ترین ابزارهای آرایشی محسوب می شود . و یا اولین تیغ های صورت به کمک سنگ های آتش زنه ابداع شدند که به مرور زمان تیزی خود را از دست می دادند .

می توان اهمیت و جایگاه مو برای بشر را از زاویه های مختلف مورد بررسی قرار داد که عبارتند از :

* اساسا موها نقش مهمی در روابط اجتماعی انسانها داشته اند مثلا اگر از دید برخی افراد ، موهای اشخاص را مورد مقایسه قرار دهیم  به نتایج جالبی دست پیدا می کنیم . معمولا افرادی که طاس یا کم مو هستند و یا دارای موهای زشت هستند در جایگاه اجتماعی و شغلی از نظر روحی و روانی دچار مشکل می شوند .

* معمولا موها تنها قسمتی از بدن هستند که به راحتی می توان به شکل های مختلف بر خلاف خالکوبی و سوراخ کردن بدن و ... آن را تغییر داد .

* موها اولین مشخصه در انسان هستند که در معرض دید افراد بوده که حتما باید با لباس پوشیده شوند .

* نحوه آرایش موهای هر شخصی نشانه شخصیت آن شخص از نظر فرهنگی و اجتماعی و مذهبی بوده است .

* مسائلی مانند داشتن موهای سالم در افراد و شفافیت پوست و ... نشانه سر حال بودن وضعیت جسمی فرد و جوان بودن آن می باشد .

می توان به وظایف مو در قسمت ها و اندام های مختلف بدن انسان این گونه اشاره کرد که :

مو می تواند به عنوان یک عایقی در برابر سرما و یا افزایش قابلیت لمس درسطح پوست را اشاره کرد .

اساسا ساختمان موهای بدن انسان ها از دو بخش موهای ولوس (کرکی و نرم و نازک) و موهای ترمینال (کلفت و خشن) ساخته شده اند .

غالبا موها به کمک اکسیژن و ویتامین های مغزی که به کمک جریان خون به موها می رسند رشد و زندگی می کنند .

می توان مراحل رشد مو در بدن انسان را به سه مرحله که عبارتند از : مرحله رشد فعال ، مرحله استراحت و مرحله ریزش تقسیم کرد . در انتها لازم دانستم تا کمی به صورت خلاصه در مورد نحوه شست وشوی موها و جلوگیری از ریزش موها بپردازم .

رعایت نکات کلیدی در حفاظت بیشتر و درمان ریزش موها

* در هفته لازم است دو مرتبه با آب گرم موها را شست .

* استفاده از شامپوهای مناسب و رقیق شده در حین استحمام .

* در صورت امکان از شستن موها در مدت طولانی خودداری کرده و برای جلوگیری از آسیب کمتر به موها از تماس شامپو به مدت طولانی خودداری کنید . 

* و در آخر بهتر است برای مقاوم کردن موها و جلوگیری از ریزش مو در هر وعده از استحمام کردن از زرده تخم مرغ استفاده کنید .

 

 

بالا